kredyt samochodowy wady i zalety

Kredyt samochodowy - wady i zalety

Planując zakup samochodu, motocykla czy nawet autobusu, warto rozważyć zaciągnięcie takiego rozwiązania, które będzie obarczone niższymi kosztami, niż typowy kredyt gotówkowy. Jednym z nich, a w zasadzie jedynym – po za leasingiem – finansowaniem pojazdu, będzie kredyt samochodowy. Sięga po niego znakomita większość osób, które chcą dokonać zakupu auta, jednak ich możliwości finansowe są dość ograniczone. Dziś sprawdzamy, jakie są wady, a jakie zalety kredytu samochodowego.

Kredyt na samochód. Gotówka czy pożyczka bankowa?

Jeśli nasze oszczędności pozwalają na zakup auta za gotówkę, nie powinniśmy raczej zastanawiać się nad tym, czy warto zaciągać dodatkowe zobowiązanie finansowe. Oczywiście np. inwestycja wolnych środków w ciekawe przedsięwzięcie i jednoczesny kredyt samochodowy mogą sumarycznie wyjść in plus, jednak nie każdy chce lub umie inwestować. Nie każda inwestycja także zawsze przyniesie nam korzyści.

Pamiętajmy, że każdy kredyt czy to gotówkowy, hipoteczny czy właśnie samochodowy, zawsze będą wiązały się z dodatkowymi kosztami, przez co w przypadku np. zakupu pojazdy z finansowaniem banku, możemy zapłacić nawet kilkadziesiąt procent więcej, niż jego wartość rynkowa.

Kredyt jest jednak często jedynym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają oszczędności, a samochód w obecnych czasach to nie tylko wygoda czy “zachcianka”, ale także niezbędne narzędzie do swobodnego przemieszczania się.

Gdy nie mamy wyjścia i w celu zakupu pojazdu musimy posiłkować się pieniędzmi pożyczonymi od banku, mamy generalnie do wyboru dwa rodzaje kredytów. Pierwszym z nich będzie kredyt gotówkowy, jednak jest on obaczony często znacznie wyższym oprocentowaniem, niż druga opcja, czyli kredyt samochodowy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że kredyt celowy (na zakup pojazdu) będzie jednocześnie zabezpieczony właśnie tym pojazdem. Dziś skupimy się na wadach i zaletach kredytu samochodowego, dzięki czemu – mamy nadzieję – będzie łatwiej Ci podjąć decyzję.

Pamiętaj. Jeśli nie potrafisz samodzielnie podjąć decyzji kredytowej, a oferty banków są zbyt skomplikowane, nie wahaj się skorzystać z pomocy niezależnego eksperta kredytowego, który współpracując z wieloma bankami w kraju, ma dostęp do najlepszych ofert instytucji finansowych.

Zalety kredytu samochodowego

Jeśli zdecydujemy się na wybór kredytu samochodowego do największych zalet zaliczyć możemy m.in.:

  • Niższy, niż w przypadku kredytu gotówkowego, koszt finansowania. Dzięki zastosowaniu dodatkowego zabezpieczenia na kupowanym pojeździe bank zmniejsza swoje ryzyko, a za tym idą także mniejsze koszty kredytu, które ponosi kredytobiorca. Do najczęściej stosowanych zabezpieczeń zaliczyć możemy zastaw rejestrowy, przewłaszczenie, cesja z polisy AC.
  • Długi okres finansowania. Większość banków kredyt samochodowy rozłoży nawet na 10 lat, a co za tym idzie miesięczna rata może być na tyle niska, że nie obciąży naszego domowego budżetu.
  • Wysoka kwota kredytu. Tutaj wszystko zależy oczywiście od naszej zdolności kredytowej, jednak jeśli jest ona wysoka, możemy liczyć nawet na kilkaset tysięcy złotych. W przypadku kredytu gotówkowego otrzymanie takiej pożyczki może być bardzo trudne.
  • Możliwość finansowania praktycznie dowolnego pojazdu zarówno nowego, jak i używanego. Oczywiście banki najchętniej finansują pojazdy nowe i do tego samochody, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby otrzymać kredyt samochodowy, nawet na zakup używanej motorówki.

Kredyt samochodowy wady

To, że kredyt samochodowy w większości przypadków będzie lepszym rozwiązaniem, aniżeli kredyt gotówkowy nie znaczy, że jest on pozbawiony wad. Zasadniczo już sama logika zalet nie pozwala nam na myślenie, że cokolwiek posiadającego zalety, wyklucza istnienie tzw. minusów. Tak dobrze niestety nie jest i kredyt samochodowy także jest nimi obciążony. Do niewątpliwych wad kredytu na samochód zaliczyć możemy m.in.:

  • Obowiązkowe zabezpieczenia. Każdy kredyt celowy, a nim właśnie jest kredyt samochodowy, zwykle wiąże się z dodatkowym zabezpieczeniem. W przypadku pojazdów zabezpieczeniem będzie właśnie finansowany samochód czy motocykl. Banki wykorzystają w tym celu albo zastaw rejestrowy, albo przewłaszczenie. Zastaw wiąże się ze wpisem banku do dowodu rejestracyjnego pojazdu, dzięki czemu jeśli przestaniemy spłacać raty kredytu, bank może w prosty sposób sprzedać auto i odzyskać znaczną część pieniędzy.
  • Obowiązkowe ubezpieczenie AC. Niewątpliwym minusem kredytu samochodowego będzie konieczność wykupienia przez kredytobiorcę wymaganego ubezpieczenia Autocasco. Będzie ono swoistym zabezpieczeniem dla banku w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej pojazdu. Poprzez cesję polisy, bank otrzyma odszkodowanie bezpośrednio na swoje konto. Koszt składek AC pokryje naturalnie kredytobiorca.
  • Większa ilość formalności i dokumentów. Ubiegając się o finansowanie pojazdu, niezbędne będzie przedłożenie dokumentów dotyczących samego auta, jak kserokopii dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zaświadczenia z sądu o braku wpisu w rejestrze zastawów czy umowy kupna-sprzedaży, bądź faktury.

Oczywiście wnioskując o kredyt samochodowy, będziemy musieli przedłożyć także dokumenty związane z naszą zdolnością kredytową, a dokładniej zaświadczenie o dochodach i zatrudnieniu. Bank dokładnie prześwietli także naszą historię kredytową i sprawdzi, jak radzimy lub radziliśmy sobie ze spłatą innych pożyczek lub kredytów.
Kredyt samochodowy może być dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy kupić własne auto lub motocykl, jednak, jak każdy produkt bankowy, jego koszty zależne są od wielu czynników. Przed samodzielnym wyborem banku, warto zwrócić się do niezależnego eksperta kredytowego, który porówna oferty instytucji i przedstawi tę, którą cechować będą zarówno niskie koszty, jak i dogodne warunki spłaty.

Zdjęcie główne: Pexels

1 Comments

  1. Jan pisze:

    Jak ktoś ma gotówkę to nie ma po co brać kredytu