Pożyczka pod zastaw działki

Pożyczka pod zastaw działki budowlanej, rolnej, leśnej?

Pożyczki hipoteczne cechuje zabezpieczenie na posiadanej przez kredytobiorców nieruchomości. Co ważne, może to być zarówno mieszkanie czy dom, ale także inna nieruchomość, a więc także działka. Czy banki udzielą kredytu pod zastaw działki leśnej lub rolnej, a może w grę wchodzą wyłącznie działki budowlane? Na co trzeba zwrócić uwagę i z czym wiąże się pożyczka pod zastaw działki? Gdzie szukać najlepszych ofert pożyczek hipotecznych w Małopolsce? Na jakie oprocentowanie kredytów pod zastaw działki można liczyć?

Sprawdź również: bezpieczny kredyt 2% dla mieszkańców Wrocławia i okolic.

Kredyt pod zastaw nieruchomości, czyli pożyczka hipoteczna w praktyce

Pożyczka hipoteczna często utożsamiana jest z tym, czym w swej istocie jest kredyt na zakup mieszkania czy domu. Są to jednak dwa zupełnie różne produkty finansowe i nie można ich ze sobą mylić. Kredyt na mieszkanie, jak i pożyczka hipoteczna mają pewną wspólną cechę, która jest zabezpieczenie na określonej nieruchomości. Różnica polega jednak na tym, która z nieruchomości jest przedmiotowym zabezpieczeniem, tj., na której bank ustanowi hipotekę.

W przypadku pożyczki hipotecznej zabezpieczeniem będzie posiadana już przez kredytobiorcę nieruchomość, a więc nie ta, na którą chcemy zaciągnąć kredyt. Zwróćmy uwagę na to, że pożyczka hipoteczna to typowy kredyt konsumpcyjny, a więc taki, który można przeznaczyć na dowolny cel. Kredyt mieszkaniowy to kredyt celowy, taki, którego zadaniem jest sfinansowanie zakupu konkretnej nieruchomości mieszkalnej. Środków z kredytu celowego nie można przeznaczyć na nic innego, niż to, co zostało ujęte w umowie kredytowej.

Pożyczka pod zastaw nieruchomości – co może być przedmiotem zabezpieczenia?

Przyjęło się, że pożyczkę pod zastaw nieruchomości, czyli pożyczkę hipoteczną zaciągnąć można wyłącznie pod zabezpieczenie mieszkania czy domu. Wynika to z faktu, że dla banków faktycznie najatrakcyjniejsze są te nieruchomości, jednak nie ma żadnej przeszkody, aby wziąć pożyczkę pod zastaw działki, lokalu usługowego, lokalu handlowego czy nawet ziemi rolnej, choć tutaj banki mogą kręcić nosem, z uwagi na pewne przepisy prawa.

WAŻNE! Pożyczkę hipoteczną można wziąć pod dowolną nieruchomość, która posiada księgę wieczystą. Wiele zależy jednak zarówno od polityki banki, jak i atrakcyjności danej nieruchomości. Nie każdą działką czy ziemią instytucje finansowe będą zainteresowane. Jeśli zależy nam na tanim kredycie np. pod zastaw ziemi rolnej, najlepiej skonsultować się uprzednio z doświadczonym ekspertem kredytowym.

Kredyt pod zastaw działki budowlanej, rolnej, leśnej?

Jak napisaliśmy powyżej, pożyczkę hipoteczną można zaciągnąć pod różne rodzaje nieruchomości, a więc także działki. Najchętniej brane pod uwagę są oczywiście działki budowlane, ale inne rodzaje gruntów także mogą stanowić zabezpieczenie spłaty pożyczki hipotecznej. W tym miejscu trzeba zauważyć, że niektóre instytucje finansowe nie udzielą kredytu pod zastaw działki leśnej, ale nie oznacza to, że inne banki takich ofert już nie posiadają. Na pewno nie możemy oczekiwać tak wysokich wartości, jak w przypadku mieszkania czy nawet działki budowlanej, ale takie pożyczki hipoteczne także są możliwe.

Pożyczka pod zastaw działki – na jaką kwotę można liczyć?

Jeśli rozważamy zaciągnięcie pożyczki pod zastaw działki, musimy wziąć pod uwagę to, że żaden bank, ani instytucja finansowa nie pożyczy równowartości 100 procent wartości zastawu, którym jest określona nieruchomość. Taki kredyt byłby bowiem dla banków zbyt ryzykowny. Większość instytucji finansowych udzielających kredytów pod zastaw nieruchomości zaoferuje kwotę do 70 procent wyceny mieszkania czy domu. W niektórych przypadkach wysokość pożyczki hipotecznej może dojść nawet do 80 proc., jednak zależy to do atrakcyjności domu / mieszkania oraz polityki kredytowej banku.

Jeśli zabezpieczeniem pożyczki hipotecznej ma być działka, kwota kredytu często będzie jednak nieco niższa. Najwięcej pożyczymy naturalnie pod zastaw działki budowlanej, zwłaszcza gdy położona jest w atrakcyjnej lokalizacji.

Pożyczka pod zastaw działki – zalety

Największą zaletą kredytu pod zastaw działki jest naturalnie wysokość kwoty, którą można uzyskać. Standardowe kredyty gotówkowe bez zabezpieczeń udzielane są najczęściej do maksymalnie 200 tys. zł. Jeśli posiadamy działkę budowlaną o wartości 800 tys. zł, jest szansa, że kredyt pod zastaw tej działki zostanie udzielony nawet na 600 tys. zł. Taka kwota pozwoli na sfinansowanie nawet zakupu innej nieruchomości lub sporej inwestycji.

Pożyczka pod zastaw działki Wrocław
Pożyczka pod zastaw działki może być dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy sfinansować większe cele. Ekspert kredytowy Wrocław.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty kredytów we Wrocławiu

Telefon: +48 533 88 78 78

Trzeba jednak pamiętać, że kredyt pod zastaw nieruchomości nie oznacza, że bank nie zbada zdolności kredytowej klienta. Jeśli nie wykażemy odpowiednich dochodów oraz relatywnie niskich kosztów, pożyczka hipoteczna na tę kwotę nie będzie możliwa.

Kolejną zaletą pożyczki pod zastaw działki jest także znacznie dłuższy, niż w przypadku kredytów bez zabezpieczeń okres spłaty. Może on wynieść nawet 20 lat, co także działa korzystnie na możliwości spłaty pożyczki hipotecznej.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, kredyt pod zastaw nieruchomości, jako typowy kredyt konsumpcyjny może zostać przeznaczony na dowolny cel. To także ogromna zaleta pożyczek hipotecznych.

WAŻNE! Ogromną zaletą kredytu pod zastaw nieruchomości są znacznie niższe koszty. Można liczyć nawet na połowę tego, czego oczekiwałby bank, udzielając pożyczki bez zabezpieczenia.

Kredyt pod zastaw działki i innych nieruchomości. Jakie są wady?

Są zalety? Muszą być także wady. Do największej z nich zaliczyć można konieczność ustanowienia hipoteki i wpisaniu jej do księgi wieczystej danej nieruchomości. Zniknie, dopiero gdy cała wierzytelność zostanie spłacona. To skutecznie uniemożliwia sprzedaż działki czy gruntu bez wcześniejszej spłaty zobowiązania kredytowego. Analogicznie zatem do typowego kredytu zaciąganego na zakup mieszkania czy budowę domu.

Kolejnym minusem pożyczki hipotecznej pod zastaw działki, domu, mieszkania czy innej nieruchomości jest także to, że jeśli kredytobiorcy podwinie się noga w trakcie spłaty i nie będzie w stanie szybko wrócić do regularnego uiszczania rat kredytowych, bank może przejąć nieruchomość, sprzedać ją i odzyskać w ten sposób wypłacone nam pieniądze. Ten czynnik bezwzględnie trzeba wziąć pod uwagę jeszcze na etapie planowania wieloletniego nierzadko zobowiązania.

Zdjęcia: erperlstrom, dpe123 via Canva.

1 Comments

  1. Marcin pisze:

    Dzięki za wpis!