Na co zwrócić uwagę, wybierając pożyczkę gotówkową?

Na co zwrócić uwagę, wybierając pożyczkę gotówkową? Zdjęcie: Adobe

Pożyczka gotówkowa to popularny produkt finansowy dostępny w większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Jak wybrać tę skrojoną na miarę, która najlepiej spełni oczekiwania pożyczkobiorcy? Sprawdźmy.

Dobra pożyczka gotówkowa powinna harmonijnie łączyć uniwersalne zalety z walorami ważnymi dla pożyczkobiorcy. Czym jest w praktyce i jak znaleźć tę szytą na miarę?

Czym jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa jest umową pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą (umowa pożyczki gotówkowej). Zgodnie z jej zapisami pożyczkodawca udostępnia pożyczkobiorcy określoną kwotę pieniędzy na określony czas. Obowiązkiem pożyczkobiorcy jest natomiast terminowa spłata zobowiązania wraz z dodatkowymi kosztami.

Na co można przeznaczyć środki z pożyczki gotówkowej?

Dużą zaletą pożyczki gotówkowej jest możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolny cel. Mogą być to zarówno nieprzewidziane wydatki, jak i te starannie zaplanowane: wakacyjny wyjazd, remont domu czy kupno nowego sprzętu AGD.

Ile można pożyczyć?

W zależności od konkretnej instytucji finansowej w ramach pożyczki gotówkowej pożyczysz od kilku aż do kilkuset tysięcy złotych. Spłatę zobowiązania rozłożysz na miesięczne raty, zwracając pieniądze przez okres od kilku miesięcy do kilku lat.

Kto może wziąć pożyczkę gotówkową?

Poszczególne instytucje finansowe stawiają wnioskującym o dodatkowe środki nieco inne wymagania. Jako ogólny standard można jednak przyjąć, że pożyczkę gotówkową może dostać osoba:
pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych;
dysponująca dowodem osobistym i numerem PESEL;
posiadająca wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do terminowej spłaty zobowiązania.

W przypadku pożyczek opiewających na wyższe kwoty niezbędne jest także dostarczenie dokumentów potwierdzających wysokość i źródło dochodu. Może to być np. roczne zeznanie podatkowe PIT czy wystawione przez pracodawcę zaświadczenie o wysokości i źródle dochodów.

Na co zwrócić uwagę, wybierając pożyczkę?

Pożyczka gotówkowa jest bardzo popularnym produktem finansowym dostępnym w ofertach większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Wybór przypadkowej może narazić Cię jednak na dodatkowe koszty, dłuższy czas oczekiwania na decyzję czy mało wygodny proces wnioskowania. Pierwszym krokiem do wyboru szytej na miarę pożyczki gotówkowej powinno być więc porównanie dostępnych na rynku ofert. Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

  1. Dostępne kwoty. Jeśli do sfinansowania swoich planów potrzebujesz dużej kwoty, pierwszym krokiem powinien być wybór pożyczkodawców, którzy pożyczą Ci taką sumę, jakiej potrzebujesz.
  2. Najlepsza pożyczka gotówkowa nie może być droga. Wskaźnikiem, który dostarczy Ci wiedzy na temat kosztów finansowania, nie powinno być jednak oprocentowanie, lecz RRSO– rzeczywista roczna stopa oprocentowania. RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie dodatkowe koszty (np. prowizję czy ubezpieczenie) i precyzyjnie ilustruje, ile w skali roku zapłacisz za pożyczone pieniądze. Im niższe RRSO, tym tańsza pożyczka.
  3. Wysokość miesięcznej raty. Oprócz znajomości RRSOposzczególnych pożyczek warto także sprawdzić, ile – przy określonej kwocie i okresie spłaty – wyniesie wartość miesięcznej raty. Aby ją obliczyć, wykorzystaj kalkulator pożyczki gotówkowej. Większość instytucji finansowych udostępnia takie narzędzia na swoich stronach internetowych (konkretnie – na podstronach dotyczących poszczególnych pożyczek).
  4. Rodzaj oprocentowania. Jeśli zależy Ci na tym, aby raty pożyczki pozostały niezmienne, nawet pomimo wzrostu stóp procentowych, sięgnij po tę z oprocentowaniem stałym. Jeśli akceptujesz ryzyko wynikające ze zmian stóp i powodujące podwyższenie lub obniżenie raty, najlepszym wyborem okaże się pożyczka gotówkowa z oprocentowaniem zmiennym.
  5. Możliwość złożenia wniosku w dogodny dla Ciebie sposób. Zanim złożysz wniosek pożyczkowy, upewnij się, że będziesz mógł zrobić to tak, jak chcesz – w oddziale, przez telefon lub internet. Pożyczka gotówkowa przez internet, np. pożyczka online w Kasie Stefczyka, ze względu na wygodny proces wnioskowania pozwala otrzymać dodatkowe środki maksymalnie szybko, bez wychodzenia z domu.Źródło:
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/pozyczka-gotowkowa-najtaniej-oto-jak-wybrac-najlepsza-oferte/xp3c4lv

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Komentarze są wyłączone.