Kredyt hipoteczny zwykle kojarzy się z osobami prywatnymi, które poszukują finansowania na zakup mieszkania lub domu. Ten rodzaj kredytu bankowego nie jest przeznaczony jednak wyłącznie dla konsumentów, a kredyt na zakup nieruchomości może otrzymać także zarówno mały przedsiębiorca, jak i duża spółka. A na co można przeznaczyć kredyt hipoteczny pozyskany dla firmy? Czy kredyt hipoteczny dla firmy jest możliwy na zakup mieszkania? Czy istnieje jakaś alternatywa dla kredytu hipotecznego dla firmy? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. Sprawdź również kredyt 2%.
Sprawdź również: oszczędności w firmie na sprzęcie IT
Zanim omówimy kwestię kredytu hipotecznego dla firmy, warto kilka zdań poświęcić na wymienienie rodzajów kredytów adresowanych dla przedsiębiorców, których oferty posiadają największe banki działające na terenie Polski. Są to m.in.:
Kredyt obrotowy dla firmy pozwoli na sfinansowanie zarówno bieżących kosztów prowadzenia działalności, jak np. dokonywanie płatności za towary i usług, regulowanie należności publiczno-skarbowych czy wypłatę pensji pracownikom. Kredyty obrotowe można przeznaczyć także na inwestycje, jednak wszystko zależy od zawartej z bankiem umowy. Kredyt obrotowy nie będzie odpowiednim rodzaje kredytu, jeśli celem finansowania ma być nieruchomość.
Popularnym rodzajem kredytów adresowanych wyłącznie dla przedsiębiorców i firm, jest kredyt inwestycyjny. Ten rodzaj kredytu firmowego pozwoli na sfinansowanie całej gamy różnych inwestycji. Aby otrzymać kredyt inwestycyjny niezbędne będzie przygotowanie biznesplanu oraz przedstawienie bankowi szeregu dokumentów – w tym finansowych. Kredyt inwestycyjny może być udzielony także na zakup lub budowę nieruchomości.
Szukasz taniego kredytu dla firmy? W znalezieniu najlepszej oferty pomoże niezależny ekspert kredytowy Wrocław. Co najważniejsze, zrobi to całkowicie bezpłatnie!
Kredyt samochodowy dla firmy działa podobnie, jak typowy kredyt samochodowy adresowany dla konsumentów. W przypadku kredytu firmowego na samochód istnieje jednak możliwość zakupu szerszej gamy pojazdów, także tych specjalistycznych. Jak nietrudno się domyślić, kredyt samochodowy może być przeznaczony wyłącznie na pojazdy, a więc nie wykorzystamy go w celu zakupu nieruchomości.
Kredyt pomostowy to dość specyficzny rodzaj kredytu kierowanego wyłącznie do przedsiębiorców. Udzielany jest jedynie wtedy, gdy firma otrzymała dotację, ale jej wypłata uzależniona jest od dokończenia projektu, będącego przedmiotem dofinansowania. Bank udzieli kredytu pomostowego na potrzeby dokończenia projektu, a następnie zostanie on spłacony dotacją.
Kredyt konsolidacyjny dla firmy działa analogicznie do kredytu konsolidacyjnego przeznaczonego dla osób prywatnych. Dzięki połączeniu wielu zobowiązań w jedno przedsiębiorca zyskuje dodatkową zdolność kredytową oraz wiele dodatkowych korzyści.
Kredyt hipoteczny dla firmy nie jest niczym nowym w polskiej bankowości, a ich udzielaniem zajmuje się większość banków oferujących finansowanie przedsiębiorstw. Firmowy kredyt hipoteczny wygląda identycznie, jak w przypadku standardowych “mieszkaniówek” z tą różnicą, że w większości przypadków nie zostanie udzielony na cele mieszkaniowe – chyba że spółka zamierza zakupić mieszkanie dla prezesa czy członków zarządu.
To ma miejsce jednak najczęściej w przypadku dużych firm, wykazujących naprawdę spore obroty. Mały przedsiębiorca rozważający zaciągnięcie kredytu hipotecznego, np. na zakup mieszkania, zwykle będzie musiał wystąpić o kredyt jako osoba prywatna prowadząca działalność gospodarczą.
Przeglądając oferty banków, możemy zauważyć, że większość z nich jest w stanie udzielić firmie kredytu hipotecznego na lokale użytkowe, lokale handlowe, lokale gastronomiczne, biura, biurowce, magazyny (nie wszystkie), place i działki budowlane bądź tereny inwestycyjne. Wiele zależy jednak od samego banku oraz konkretnej nieruchomości. Decyzja o przyznaniu kredytu hipotecznego firmie podejmowana jest bowiem w oparciu o jej atrakcyjność, a także możliwości finansowe danego przedsiębiorstwa.
Doskonałą alternatywą dla kredytu hipotecznego dla firmy może być leasing nieruchomości. Na tę formę finansowania różnych lokali czy nawet placów decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Wynika to przede wszystkim z tego, że leasing nie obciąża zdolności kredytowej firmy, co pozwala jej np. na zaciąganie kolejnych kredytów inwestycyjnych czy obrotowych. To, które nieruchomości można wziąć w leasing dla firmy, zależy wyłącznie od banku, jednak praktyka pokazuje, że leasing nieruchomości kierowany jest zwykle do większych firm, zainteresowany lokalami wartymi minimum kilka milionów. Sporym minusem leasingu nieruchomości jest zwykle dość wysoka wpłata własna wymagana od banku, która wynosi średnio od 20 do nawet 50 procent wartości nieruchomości. W przypadku kredytów hipotecznych wkład własny zwykle nie przekracza 30 procent.
Leasing nieruchomości zwykle nie będzie możliwy w przypadku chęci sfinansowania mieszkania czy domu na cele prywatne.
Zdjęcia: peshkov, Kubra Aydogan via Canva.
1 Comments
Możliwe i na dobrych warunkach!