Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub wchodzące w skład zarządów spółek doskonale wiedzą, jak ważna jest płynność finansowa przedsiębiorstwa oraz jak duże znaczenie ma łatwy dostęp do finansowania zewnętrznego. Sposobów na pozyskanie kapitału jest wiele, jednak w dalszym ciągu najczęściej wybierane są klasyczne kredyty bankowe. Jakie są ich rodzaje? Który kredyt dla firmy będzie odpowiedni w celu inwestycji? Który pozwoli na utrzymanie płynności?
W większości banków, które świadczą usługi dla biznesu, możemy spotkać się z dość szeroką gamą produktów kredytowych przeznaczonych dla firm. Od klasycznych kredytów inwestycyjnych, po dedykowane rozwiązania kredytowe na kredytach poprawiających płynność finansową skończywszy. To, na jaki kredyt firmowy przedsiębiorca powinien i może się zdecydować, zależy przede wszystkim od celu finansowania. Nie każdy kredyt firmowy będzie bowiem możliwy do uzyskania. Nie każdy też będzie zwyczajnie opłacalny.
WAŻNE! Przed podjęciem decyzji dotyczącej kredytu firmowego, warto uprzednio skonsultować się z doświadczonym ekspertem kredytowym, który całkowicie bezpłatnie porówna oferty wielu banków i wskaże tę, która będzie najodpowiedniejsza dla danego przedsiębiorcy.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, banki posiadają naprawdę bogatą ofertę kredytów, które mogą zaciągnąć przedsiębiorcy. Do najpopularniejszych zaliczyć można kredyt obrotowy, kredyt inwestycyjny, kredyt konsolidacyjny, kredyt samochodowy i kredyt hipoteczny. Są także dwa rodzaje, z którymi niezbyt często można się spotkać, jednak zdecydowanie adresowane są wyłącznie dla przedsiębiorców. Mowa o kredycie pomostowym oraz kredycie technologicznym. Szerzej omawiamy je w odrębnym wpisie.
Jednym z popularniejszych kredytów dla firm jest tzw. kredyt obrotowy. Dzięki niemu przedsiębiorca ma możliwość finansowania praktycznie każdego obranego celu. Co istotne, nie musi wskazywać bankowi, na co przeznaczy pożyczone środki. Ale uwaga, nie każdy kredyt obrotowy jest taki sam. Zwykle można spotkać się albo z kredytem obrotowym w rachunku bieżącym, który faktycznie może być przeznaczony na dowolny cel, albo z kredytem obrotowym w rachunku kredytowym. Środki udostępnione w ramach drugiego rodzaju nie zawsze mogą być wydatkowane w dowolny sposób. To reguluje bowiem umowa kredytowa, a z racji tego, że limit dostępny jest na odrębnym rachunku, bank w prosty sposób może zweryfikować, na co zostały wydane.
Kredyty obrotowe cechuje dość łatwa dostępność. Większość dużych banków jest w stanie udzielić ich na podstawie samych obrotów na rachunku firmowym. Wiele zależy jednak od polityki kredytowej danej instytucji finansowej.
Kredyt inwestycyjny to jeden z tych kredytów, które udzielane są wyłącznie na ściśle określony cel. Już samo jego przyznanie zależy od tego, na co przedsiębiorca chce przeznaczyć środki pochodzące z kredytu. Kredyty inwestycyjne mogą zostać udzielone na różne inwestycje, jednak ostateczna decyzja zawsze zależy od banku. Aby przedsiębiorca mógł zaciągnąć tego typu zobowiązanie, zwykle niezbędne jest przygotowanie biznesplanu oraz wykazanie się odpowiednią zdolnością kredytową. Konieczne będzie także przedłożenie dokumentacji finansowej przedsiębiorstwa. W zależności od formy prawnej może to być księga przychodów i rozchodów, rachunek zysków i strat, księgi handlowe, etc.
Jeśli celem firmy jest zakup nieruchomości, kredyt inwestycyjny nie jest jedynym rozwiązaniem, z którego można skorzystać. Wiele banków w Polsce – zwykle tych największych – posiada w swojej ofercie kredyty hipoteczne dla przedsiębiorców. Dzięki nim istnieje możliwość zakupu różnych nieruchomości komercyjnych, do których zaliczyć można przede wszystkim: biura i biurowce, lokale handlowe, lokale użytkowe, lokale usługowe, lokale gastronomiczne, galerie i centra handlowe, itp. Oprocentowanie kredytu hipotecznego dla przedsiębiorców będzie zwykle niższe niż np. to, z którym mamy do czynienia w przypadku kredytów inwestycyjnych. Wynika to z zabezpieczenia, jakie stosuje bank, a więc hipoteki.
Przedsiębiorcy coraz częściej sięgają co prawda po leasing, jednak w dalszym ciągu firmy rozbudowujące flotę pojazdów wykorzystuje w tym celu klasyczne kredyty samochodowe. Banki są w stanie udzielić ich na bardzo szerokie spektrum pojazdów, do których zaliczyć można m.in. samochody osobowe, samochody dostawcze, samochody ciężarowe, autobusy, autokary, motocykle, quady, skutery, motorówki, kempingi oraz inne pojazdy, które posiadają dowód rejestracyjny.
Do dziś wiele osób nie wie, że w ofercie największych instytucji finansowych są tzw. kredyty konsolidacyjne dla przedsiębiorców. Zwykle kojarzą się one z konsumentami, ale skorzystać z konsolidacji może praktycznie każdy przedsiębiorca posiadający minimum dwa aktywne zobowiązania kredytowe. Konsolidacja kredytów firmowych z jednoczesnym wydłużeniem terminu spłaty, pozwoli na zyskanie dodatkowej zdolności kredytowej, tak ważnej w możliwości dalszego finansowania firmy.
Najtańsze kredyty dla firm w 2022 roku. Sprawdź bezpłatnie, jaki kredyty dla firmy będzie idealny w przypadku Twojego biznesu.
Zdjęcia: Anya Berkut, newspix via Canva.
1 Comments
Dzięki za porady