Pożyczka hipoteczna Wałbrzych

Pożyczka hipoteczna Wałbrzych. Gdzie najlepsze oferty?

Często zdarza się tak, że w krótkim czasie musimy ”zorganizować” pokaźną ilość gotówki, a to sprawia, że najprostszym rozwiązaniem wydaje się być kredyt gotówkowy. Ten nie zawsze jednak zostanie nam udzielony na kwotę, której potrzebujemy, np. z uwagi na samą jej wysokość lub też brak naszej zdolności kredytowej przekraczającej określoną sumę. Pomocna w tym może być właśnie tytułowa pożyczka hipoteczna, która charakteryzuje się z reguły niższym oprocentowaniem, zerową prowizją banku za udzielenie, a także pozwala na zaciągnięcie wysokiego zobowiązania nawet na 20 lat. Jest jednak pewne ryzyko płynące z takiego zobowiązania, a przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wszystkie “za” i “przeciw”. Pożyczka hipoteczna Wałbrzych – co warto o niej wiedzieć?

Pożyczka hipoteczna Wałbrzych. Słowa wstępu o tym zobowiązaniu

Wiele osób utożsamia pożyczkę hipoteczną z tym samym, czym jest kredyt hipoteczny. Już na wstępie musimy zatem napisać, że jest to całkowicie błędne rozumowanie. Kredyt hipoteczny jest bowiem zobowiązaniem zaciąganym na zakup konkretnej nieruchomości np. mieszkania czy domu lub gruntu. To ta nieruchomość, którą zamierzamy kupić stanie się zabezpieczeniem kredytu, a w przypadku braku spłaty, bank może dokonać jej zajęcia. Pieniędzy pożyczonych od banku na zakup mieszkania w przypadku kredytu hipotecznego nie możemy przeznaczyć na nic innego, niż właśnie to mieszkanie. Kredyt hipoteczny jest zatem tzw. kredytem celowym, a jego wysokość jest ściśle powiązana z wartością kupowanej przez nas nieruchomości.

W przypadku pożyczki hipotecznej sytuacja wygląda znacznie inaczej. Po pierwsze nie pożyczamy od banku pieniędzy na konkretną nieruchomość (dom, mieszkanie, działkę), a środki otrzymane w ramach pożyczki hipotecznej możemy przeznaczyć na dowolny cel. Aby można było mówić w ogóle o pożyczce hipotecznej, niezbędne jest posiadanie wyłącznych praw do jakiejś nieruchomości. Z reguły będzie to mieszkanie, dom, działka, lokal handlowy, etc., na którym bank pożyczając nam pieniądze, ustanowi zastaw. W przypadku braku spłaty pożyczki hipotecznej nieruchomość ta przejdzie na własność banku. Oznacza to, że pożyczka hipoteczna zaciągana jest pod zastaw nieruchomości, a nie na jej zakup i tym przede wszystkim różni się od kredytu hipotecznego.

Pożyczka hipoteczna Wałbrzych – oprocentowanie, kwota, terminy

Jeśli posiadamy nieruchomość zlokalizowaną np. w Wałbrzychu, możemy starać się o zaciągnięcie zobowiązania, jakim jest pożyczka hipoteczna. Warto jednak pamiętać, że banki nie udzielą pożyczki hipotecznej w przypadku, gdy na danej nieruchomości jest ustanowiona hipoteka (spłacamy kredyt hipoteczny zaciągnięty na tę nieruchomość).

Aby bank chciał udzielić nam pożyczki hipotecznej, w pierwszej kolejności musimy udostępnić mu wgląd do ksiąg wieczystych. To na ich podstawie instytucja finansowa podejmie decyzję o przyznaniu pożyczki. Przyjęło się, że większość banków jest w stanie udzielić pożyczki hipotecznej w kwocie nieprzekraczającej 70 proc. wartości rynkowej nieruchomości, którą posiadamy. W przypadku mieszkania zlokalizowanego w Tychach o wartości 400 tys. zł możemy liczyć zatem na maksymalnie 280 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że bank weźmie pod uwagę średnią rynkową, a nie średnią z portali ogłoszeniowych! Może się zatem okazać, że wycena banku naszej nieruchomości będzie nieco niższa, niż nasza “na oko”.

Pożyczka hipoteczna w większości banków udzielana jest nawet na okres 15 lat. Takie oferty ma większość banków na terenie całego kraju. Warto zauważyć, że pożyczka hipoteczna pod zastaw np. mieszkania jest dla banku mniej ryzykowna, niż np. kredyt gotówkowy, dzięki czemu możemy liczyć na niższe oprocentowanie, niższą lub zerową prowizję za udzielenie finansowania, a także zniesienie innych kosztów, które zwykle mają wynagrodzić bankowi ryzyko kredytu gotówkowego bez zabezpieczenia.

UWAGA! Pożyczka hipoteczna – z uwagi na zabezpieczenie w postaci nieruchomości – powinna być poprzedzona wnikliwą analizą naszej zdolności finansowej w kolejnych latach! Pieniądze przeznaczymy bowiem na dowolny cel, a to może być ryzykowne z perspektywy osób “lekkomyślnie” zaciągających zobowiązania. Jeśli powinie nam się noga, nieruchomość w prosty sposób może stać się własnością banku. Wcześniej polecamy zatem skorzystanie z usług eksperta finansowego, który postara się znaleźć dla nas najlepsze rozwiązanie.

Pożyczka hipoteczna Wałbrzych – gdzie szukać najlepszych ofert

Zacznijmy od tego, że pożyczka hipoteczna może być zaciągnięta w dowolnym banku, na terenie całego kraju. W przypadku tego rodzaju zobowiązania nie ma bowiem mowy o czymś takim, jak rejonizacja. To, że mamy mieszkanie zlokalizowane w Wałbrzychu nie oznacza, że musimy szukać banku z siedzibą, bądź oddziałem w tym samym mieście. Mało tego, bank, który jest często wybierany jako pierwszy, jest najbliższej nas, co powoduje, że nie dokonujemy realnej oceny ofert płynących z innych instytucji w całym kraju. To zaś oznacza, że wybrana przez nas “na szybko” oferta, może być znacznie gorsza od innych. Samodzielne szukanie najlepszej oferty pożyczki hipotecznej nie jest szybkim, ani prostym działaniem, więc warto skorzystać ze wsparcia eksperta kredytowego, który porówna pożyczki hipoteczne w różnych bankach, pomoże wybrać najlepszą z nich, a także przejść przez cały proces wnioskowania.

Źródło zdjęcia: Lukasz Radziejewski z Pexels

Komentarze są wyłączone.