Kredyt bez wkładu własnego Wrocław

Kredyt bez wkładu własnego Wrocław 2022.

Kredyt bez wkładu własnego Wrocław 2022. Czy banki przyjmują już wnioski o preferencyjny kredyt hipoteczny z gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego? Kto może liczyć na mieszkanie bez wkładu własnego we Wrocławiu? Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujemy się na brak wkładu własnego przy kredycie mieszkaniowym? O tym w dzisiejszym wpisie ekspertów kredytowych z Wrocławia.

Sprawdź również rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% we Wrocławiu.

Mieszkanie bez wkładu własnego 2023

Mieszkanie bez wkładu własnego to jeden ze sztandarowych punktów Polskiego Ładu, programu społeczno-gospodarczego, przygotowanego przez partię Prawa i Sprawiedliwości. Większość elementów Polskiego Ładu weszło w życie pierwszego stycznia bieżącego roku.

Zaliczyć do nich możemy m.in. możliwość budowy domu do 70 metrów kwadratowych bez zezwolenia – wystarczy tylko zgłoszenie w urzędzie -, wyższa kwota wolna od podatku (do 30 tys. zł w skali roku), czy brak podatku dochodowego od pracujących emerytów, którzy zrezygnują na czas wykonywania pracy z przysługującego im świadczenia.

Zmian podatkowych w Polskim Ładzie jest więcej, jednak dziś skupimy się na tzw. mieszkaniu bez wkładu własnego, a dokładniej kredycie hipotecznym bez wkładu własnego, z którego skorzystać miałoby nawet 80 tysięcy rodzin rocznie. Te szacunki wielokrotnie powtarzał podczas każdej możliwej okazji premier Mateusz Morawiecki.

Mieszkanie bez wkładu własnego Wrocław – na czym polega pomoc rządu?

Rzecz w tym, że samo określenie “mieszkanie bez wkładu własnego” nie do końca jest trafione, ponieważ rządzący, wprowadzając nowe przepisy, stworzyli wyłącznie mechanizm umożliwiający pewnej grupie osób, na zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez konieczności dokonywania wymaganej przez KNF wpłaty własnej. O co zatem chodzi? O nic więcej, niż to, że jeśli wykazujemy się odpowiednią zdolnością kredytową, to możemy wystąpić do banku o zwykły kredyt hipoteczny, z jednoczesnym wnioskiem o objęcie wkładu własnego gwarancją Skarbu Państwa. 

Mieszkanie bez wkładu własnego Wrocław
Mieszkanie bez wkładu własnego Wrocław.

Jeśli Bank Gospodarstwa Krajowego (podmiot Skarbu Państwa) wyrazi zgodę na udzielenie jej nam, będziemy musieli spłacić 100 procent wartości finansowanej nieruchomości plus naturalnie odsetki należne bankowi. Jak widać, już samo sformułowanie “mieszkanie bez wkładu własnego” nie jest realnie tym, czym wydaje się być na pierwszy rzut oka.

W tym miejscu warto dodać, że o kredyt bez wkładu własnego będą mogły wystąpić wyłącznie te osoby, które spełnią określone w ustawie warunki.

Kredyt bez wkładu własnego Wrocław. Dla kogo, jakie warunki?

Kredyt bez wkładu własnego Wrocław. Kto może wystąpić o preferencyjny kredyt hipoteczny? Tutaj niestety nie mamy dobrych wiadomości. Mieszkanie bez wpłaty własnej adresowane jest wyłącznie do “niewielkiej” grupy osób.

Aby wnioskować o kredyt bez wkładu własnego na mieszkanie we Wrocławiu, tudzież dowolnym mieście w Polsce, musimy mieścić się w przedziale wiekowym 20-40 lat. Ponadto o kredyt hipoteczny z gwarancją BGK ubiegać się mogą jedynie małżeństwa posiadające minimum jedno dziecko lub osoby samotnie wychowujące dzieci.

Jeśli chcemy skorzystać z kredytu bez wkładu własnego na zakup mieszkania np. we Wrocławiu, musimy także posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Pamiętajmy w tym miejscu, że będzie ona znacznie niższa, niż w przypadku, gdybyśmy dokonali jednak minimalnej, wymaganej przez Komisję Nadzoru Finansowego, wpłaty własnej. Aktualnie jest to 20 procent wartości nieruchomości lub 10 procent, jeśli wykupimy dodatkowe ubezpieczenie.

Kredyt bez wkładu własnego przeznaczony jest dodatkowo tylko dla tych osób, które nie posiadają praw do żadnej nieruchomości mieszkalnej.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego Wrocław 2022 – Mieszkanie, dom, działka?

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego przeznaczyć można wyłącznie na zakup mieszkania na rynku wtórnym lub pierwotnym oraz budowę domu. Oznacza to, że jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem postawionego już domu we Wrocławiu, nie będziemy mogli skorzystać z preferencyjnych warunków kredytowych. Przynajmniej tych, które przewidziane zostały w ramach Polskiego Ładu.

W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z ekspertem kredytowym z Wrocławia i bezpłatnie porównać oferty banków z całej Polski. Nie dość, że znajdziemy w ten sposób najtańszy kredyt hipoteczny na zakup domu z niskim wkładem własnym, to jeszcze oszczędzimy wiele czasu, na jego poszukiwanie.

Kredyt hipoteczny bez wpłaty własnej we Wrocławiu. Od kiedy dostępny i które banki przyjmują wnioski?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, większość rozwiązań ujętych w Polskim Ładzie weszła w życie już 1 stycznia 2022 roku. Niestety, ale kredyt hipoteczny bez wkładu własnego objęty jest 6-miesięcznym okresem przejściowym. To zaś powoduje, że pierwsze oferty dostępne będą w instytucjach finansowych nie wcześniej, niż na przełomie maja i czerwca 2022 roku. Bank Gospodarstwa Krajowego musi w tym czasie zawrzeć stosowne umowy z bankami komercyjnymi, które będą obsługiwały składane przez zainteresowanych wnioski kredytowe.

Aktualnie nie wiadomo także, które instytucje finansowe zdecydują się na zawarcie współpracy z BGK. Pewne jest jedno. Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego będzie dla banków bardziej ryzykowny. Przez to możemy oczekiwać, że oferty będą nieco gorsze, niż w przypadku zwykłych kredytów mieszkaniowych. Jest to zatem kolejny powód na to, aby wcześniej całkowicie bezpłatnie porównać oferty wielu banków z całej Polski. Pomoże w tym m.in. niezależny ekspert kredytowy z Wrocławia.

Zdjęcie główne: Luis Portugal via Canva. Zdjęcie w treści: ewg3D via Canva.

1 Comments

  1. Daria pisze:

    Ciekawy program, dzięki za inforemacje!