Od wdrożenia unijnej dyrektywy PSD2 minęły już dwa lata. Od tego czasu bankowość nabrała zupełnie innego kształtu niż znaliśmy ją przez ostatnie dekady. Sama dyrektywa wymusiła na bankach co prawda tylko nieliczne elementy “nowej bankowości”, jednak część instytucji finansowych i fintechów wdrożyło wiele rozwiązań ułatwiających i usprawniających “łatwe bankowanie”. Co się zmieniło? Co i które instytucje oferują nam w ramach otwartej bankowości? Sprawdźmy.
Pojęcie otwartej bankowości coraz częściej pojawia się zarówno w mediach, jak i na stronach banków i fintechów, które od kilku lat powstają, jak grzyby po deszczu. Usługi okołofinansowe oferowane są bowiem już nie tylko przez banki, ale także przez firmy typowo technologiczne, w których możemy założyć rachunek bieżący, wyrobić kartę płatniczą, wymieniać waluty, a nierzadko także zaciągnąć kredyt czy wziąć pożyczkę.
Co prawda fintechy nie zagwarantują nam wszystkich usług, które oferują banki, jednak z każdym rokiem ich rola w świecie finansów stale rośnie. Przykładem niech będzie Revolut, z którego aktywnie korzystają już miliony osób.
Nie przegap: Edukacja finansowa dzieci. Dlaczego jest ważna?
Widząc zagrożenie ze strony fintechów, a także wykorzystując unijną dyrektywę PSD2, banki nie pozostają w tyle i wdrażają coraz więcej funkcjonalności właśnie w ramach otwartej bankowości. Ta pozwala m.in. na podłączenie kont z innych banków do banku, w którym prowadzimy rachunek, dzięki czemu mamy dostęp do stanu konta w innych bankach. Samo sprawdzenie salda to jednak nie wszystko. Dzięki otwartej bankowości klienci otrzymują także możliwość zlecenia przelewu z innego rachunku. Ta funkcja nie jest jednak dostępna w każdym banku.
Otwartą bankowość bank wykorzysta także do zbadania naszej zdolności kredytowej czy potwierdzenia tożsamości. Wszystko oczywiście za naszą zgodą.
Aktualnie otwarta bankowość dostępna jest w Polsce w dziewięciu bankach. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie, z którego dowiesz się, jakie możliwości wdrożyły te instytucje.
Otwarta bankowość w Millennium Bank
Możliwości, jakie oferuje nam Millennium w ramach otwartej bankowości to: podgląd salda w innym banku, zlecanie przelewu z innego rachunku, wnioskowanie o kredyty na podstawie historii rachunków z innych banków, a także potwierdzanie tożsamości. Do rachunku prowadzonego w Millennium podłączymy aktualnie: Alior Bank, BNP Paribas, Pekao, Citi Handlowy, ING Bank, Inteligo, mBank, PKO BP, Santander Bank.
Otwarta bankowość PKO BP
Mimo, że PKO Bank Polski chwali się w ostatnim czasie sporą listą funkcjonalności w aplikacji mobilnej IKO, to w ramach otwartej bankowości możemy jedynie sprawdzić saldo rachunku prowadzonego w innych bankach. Aktualnie do PKO BP podłączymy konta prowadzone w: mBank, Pekao, Santander, BNP Paribas, Millennium, Alior Bank, ING Bank Śląski, Nest Bank, Credit Agricole. Nie wiadomo czy PKO BP zdecyduje się na wprowadzenie dodatkowych funkcjonalnosci, jak np. możliwość zlecenia przelewu z innego banku.
Pekao SA. Co oferuje w ramach otwartej bankowości?
Do rachunku prowadzonego w Banku Pekao SA możemy aktualnie podłączyć konta z takich instytucji jak: PKO BP, Santander Bank, mBank, Alior Bank, Millennium, Credit Agricole, BNP Paribas, ING Bank Śląski, Getin Bank, Inteligo, Pocztowy/Envelo. Co nam to da? Pekao pozwala m.in. na sprawdzenie stanu konta w podłączonym banku, zlecenie przelewu (prócz Pocztowego), a także wnioskowanie o kredyt.
Otwarta bankowość w Alior Bank. Jakie możliwości?
W Aliorze – po podłączeniu rachunku prowadzonego w innym banku – będziemy mieli możliwość: podglądu salda i sprawdzenie historii, zlecenie przelewu z innego konta, a także możliwość zawnioskowania o kredyt. Do rachunku prowadzonego w Aliorze podłączymy aktualnie konta z: PKO BP, Bank Pekao, ING, mBank, Santander, Millennium, BNP Paribas oraz Inteligo.
BNP Paribas
Dawny Bank Gospodarki Żywnościowej z otwartej bankowości aktualnie niewiele nam oferuje. W BNP nie sprawdzimy bowiem ani stanu rachunku posiadanego w innym banku, ani nie zlecimy przelewu. Jedynym rozwiązaniem jest bowiem potwierdzenie tożsamości za pomocą konta prowadzonego przez mBank, ING Bank Śląski, Bank Pekao S.A., Getin Bank, Millenium, Santander Bank, BNP Paribas lub Alior Bank.
ING Bank Śląski
W ING promowanego aktywnie przez Marka Kondrata w ramach otwartej bankowości otrzymamy analogiczne funkcje co w przypadku Pekao SA. Aktualna lista banków, które możemy podłączyć do ING to: PKO Bank Polski, Pekao SA, mBank, Santander Bank, Alior Bank, BNP Paribas, Bank Millennium.
Santander Bank Polska
Do rachunku prowadzonego w Santanderze podepniemy konta z: Alior Bank, BNP Paribas, Bank Pekao S.A.,PKO BP, Bank Millenium, ING Bank Śląski, mBank, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić stan i historię tych rachunków, a także zlecić przelew.
Nest Bank
W przypadku Nest Banku otwarta bankowość kończy się zasadniczo wyłącznie na możliwości zawnioskowania o kredyt firmowy. Do serwisu Nest Bank nie podłączymy żadnego konta prowadzonego w innych bankach, nie zlecimy przelewu, ani nie potwierdzimy tożsamości.
Otwarta bankowość w mBank
Mimo że rachunek prowadzony w mBank mogliśmy już od pewnego czasu podłączyć do innych banków, to w drugą stronę nie było to możliwe. Dopiero kilkanaście dni temu mBank poinformował o takiej możliwości. Dzięki wdrożeniu otwartej bankowości mamy już możliwość podłączenia w mBank kont prowadzonych w: Alior Bank, ING Bank Śląski, Millennium Bank, PKO Bank Polski czy PEKAO SA. Póki co dostępne jest wyłącznie sprawdzenie stanu kont w tych bankach.