Mieszkanie plus we Wrocławiu
Mieszkanie plus we Wrocławiu – jaka perspektywa na 2022 rok?
1 stycznia 2021
Historia kredytowa, jak sprawdzić i co zrobić jak jest zła?
Historia kredytowa, jak sprawdzić i co zrobić jak jest zła?
13 kwietnia 2021
Show all
Książeczki, broszury, gry atrakcyjne akcesoria

Książeczki, broszury, gry atrakcyjne akcesoria

Sprawdź jak i dlaczego warto uczyć dzieci od małego zarządzania pieniędzmi.

Edukacja finansowa dzieci to przeważnie pomijany temat. Jest on jednak bardzo ważny, gdyż to właśnie od niego zależy czy młodzi ludzie w przyszłości będą umieć zarządzać tak ważną dziedziną swojego życia, jakimi są finanse. Wiele osób bagatelizuje te kwestie, ale umiejętności finansowe nabyte przez dziecko za młodu mogą naprawdę w znaczący sposób przyczynić się do jego całego dorosłego życia i tego czy odniesie w nim sukces. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na pytania dlaczego i jak warto uczyć dzieci finansów oraz zarządzania pieniędzmi.

Dlaczego edukacja finansowa dzieci jest tak ważna?

Edukacja finansowa dzieci jest bardzo ważna z kilku powodów. Pierwszym z nich jest wyrobienie nawyków i łatwość ich wpojenia dziecku. W późniejszym czasie szanowanie pieniędzy czy dbanie o finansowe może być po prostu trudne, gdyż młody człowiek nie będzie rozumiał, dlaczego ma przykładać do tego wagę. Nauka dzieci jest też efektywna i pozwala w praktyczny sposób przekazywać wiedzę. Nauczcie dzieci zarządzania finansami, jest też bardzo dobre dla ich całego dalszego życia. Osoby znające się na finansach i potrafią nimi zarządzać, osiągają większe sukcesy, potrafią wykorzystywać lepiej pieniądze które posiadają i realizować swoje cele — nie obawiając się używać pieniędzy. Finanse to wbrew pozorom bardziej skomplikowana kwestia, a jeśli nasze dzieci nauczą się ich obsługi i zasad panujących w świecie finansowym już za młodu na prostych mechanizmach, w przyszłości będą łatwo i sprawnie posługiwały się pieniędzmi. Nie jest już to takie oczywiste dla innych ludzi, którzy często popełniając proste błędy, negatywnie wpływają na swoje życie.

Dlaczego edukacja finansowa dzieci jest tak ważna?
Dlaczego edukacja finansowa dzieci jest tak ważna?

Kieszonkowe

Pierwszym i najpopularniejszym sposobem uczenia dzieci posługiwania się pieniędzmi jest kieszonkowe. Może ono wynosić dowolną ilość, ale ważne, aby dziecko otrzymywało, choć drobne sumy, którymi będzie mogło samodzielnie zarządzać. Dziecko będzie musiało wtedy decydować, na co wyda pieniądze, czy warto je odłożyć czy może warto przeznaczyć je na inny cel, idąc na kompromis. Wbrew pozorom nauczenie tych rzeczy dzieci jest bardzo ważne, a same dzieci szybko się ich uczą. W ten sposób wyrabiamy u dziecka szacunek do pieniądza — znacznie bardziej aniżeli kiedy kupujemy dziecku wszystko co chce. Nie widzi ono wtedy sensu poznawania pieniądza i nie szanuje go. Dawanie dziecku kieszonkowego to też atrakcyjna forma nauki cierpliwości w odniesieniu do zbierania na dany cel czy poznawania zalet cierpliwości. W ten sposób uczymy dziecko, że czekanie nie jest czymś złym i choć nie jest komfortowe, przynosi zazwyczaj bardzo dobre efekty.

Wizyty adaptacyjne w banku

Jednym z najlepszych sposobów na nauczanie dziecka finansów jest odwiedzanie wspólnie banków i zbieranie go do takich miejsc. Dla dziecka z pewnością będzie to nie lada gratka poznać nowe miejsce, gdzie zobaczy wiele katalogów reklamowych, pozna nowe osoby czy zachowania ludzi. Często nawet proste zabranie dziecka do banku lub bankomatu gdzie wypłacamy gotówkę, będzie dla niego sporą przygodą. Często nie zwracamy na to uwagi, a w ten sposób możemy zachęcać dziecko do dalszego zainteresowania się finansami. Dla wielu dzieci niezwykłą frajdą będzie też możliwość zabawy starymi drukami, czekami czy nie ważnymi już dokumentami, które możemy im przekazać. Dziecko odwiedzając bank, pozna również od małego zasady jego funkcjonowania, a dzięki temu dalsza nauka będzie dużo łatwiejsza. Uczenie dziecka finansów w ten sposób będzie to też dla niego atrakcją lekcją — dużo fajniejszą niż teoretyczne rozmowy, które i tak możemy swoją drogą przeprowadzać po takich wizytach – ogólnie mówiąc dziecku czym jest bank, czym się zajmuje i jak działa. Dobrym pomysłem jest też odwiedzanie banków bez okazji np. dużych oddziałów, gdzie wystawione są zdjęcia i wystawy, aby dziecko nie musiało stać wraz z nami w kolejce, a wizyta była dla niego przygodą.

Oszczędzanie

Bardzo dobrym sposobem na naukę dziecka finansów jest oszczędzanie. Może ono odbywać się zarówno w formie skarbonki, szkolnego SKO jak i książeczki czy konta w prawdziwym banku. Niezależnie od formy oszczędzania, samo odkładanie pieniędzy jest bardzo pouczające. Oszczędzanie możemy rozdzielić, tak aby kieszonkowe dawało mu też od razu radość np. poprzez przeznaczenie części pieniędzy na zabawki i słodycze, a część uczyła go oszczędzania. Warto rozmawiać z dziećmi o korzyściach oszczędzania czy odwiedzać sklepy, w których będziemy oglądali drogie rzeczy, na które dziecko będzie oszczędzało, aby miało ono poczucie, iż zbiera na konkretny realny cel. Nie powinniśmy też dokładać dziecku pieniędzy, aby samodzielnie od początku do końca zebrało daną sumę na wymarzony rower, zabawkę czy wycieczkę. Niepomagając dziecku, budujemy główny filar oszczędzania, jakim jest regularność, a pomagając przyzwyczajamy dziecko, że może liczyć na pomoc i nie musi samodzielnie być wytrwałe.

Książeczki, broszury, gry atrakcyjne akcesoria

Nauka przez zabawę to jeden z najpopularniejszych sposobów przekazywania wiedzy dzieciom. Istnieje wiele różnorodnych gier, kart czy banknotów edukacyjnych przypominających prawdziwe. Możemy zakupić je wraz z kasą zabawkową i poprzez zabawę uczyć działania finansów. Do zabawy możemy używać też gier planszowych typu Monopoly czy broszur i folderów reklamowych przyniesionych dla dziecka z banku. Dobrym pomysłem jest też szukanie bajek i książeczek dla młodszych dzieci o tematyce finansowej, które w przyjazny sposób będą oswajały dziecko z mechanizmami i pieniędzmi.

Książeczki, broszury, gry atrakcyjne akcesoria
Książeczki, broszury, gry atrakcyjne akcesoria

Konto w banku

Jeśli nasze dziecko jest już na tyle duże, że potrafi posługiwać się internetem czy pieniędzmi, bardzo dobrym pomysłem jest założenie dziecku kotna w banku. Obecnie istnieje taka możliwość dla dzieci w każdym wieku. Z pewnością będzie to pierwsze duże wydarzenie dla dzieci i wielka duma. Konto takie jest najprostsze na rynku i może posiadać własną kartę debetową. Dawanie dziecku możliwości zarządzania swoim kontem i aplikacją oraz korzystania z karty ma wiele plusów. Dziecko chętnie będzie poznawało na tym przykładzie zasady bankowości i chętnie dowiadywało się nowych rzeczy. Będzie też zmotywowane do tego, mogąc logować się do bankowości elektronicznej samemu czy płacąc kartą płatniczą za zakupy. Na konto możemy przelewać drobne sumy i w ten sposób przekazywać dziecku kieszonkowe.

Komentarze są wyłączone.