Kredyt hipoteczny Bolesławiec

Kredyt hipoteczny Bolesławiec. Gdzie szukać najlepszych ofert? Pexels

Jedną z fundamentalnych kwestii, którą powinniśmy brać pod uwagę podczas wyboru banku, który sfinalizuje nam zakup wymarzonej nieruchomości, są koszty. Nie chodzi tu wyłącznie o samo oprocentowanie, ale także prowizję, ubezpieczenie oraz wysokość wkładu własnego. Te kwestie należy brać pod uwagę bez względu na to, czy wypatrzona przez nas nieruchomość położona jest na Mazowszu, w województwie pomorskim czy w Małopolsce.

Kredyty hipoteczne coraz droższe

Ostatnie podwyżki stóp procentowych powodują, że oprocentowanie kredytów rośnie. Jak wyliczaliśmy w ostatnich wpisach, przy kredycie mieszkanowym na 308 tys. zł miesięczna rata – po dwukrotnych ruchach Rady Polityki Pieniężnej wzrosła o blisko 200 zł. To wiele, jeśli nasze dochody nie są wystarczająco wyższe od ponoszonych co miesiąc wydatkach. Na sytuacją finansową domowego budżetu ma także coraz wyższa inflacja, która w październiku sięgnęła już 6,8 proc w ujęciu rocznym.

Najbardziej po kieszeni dostają w ostatnim czasie przede wszystkim ci kredytobiorcy, którzy zobowiązania – nierzadko na okres 30 lat – zaciągnęli od kwietnia 2020 r. do września 2021 r. Wtedy też stopy procentowe były bliskie zeru (referencyjna wynosiła 0,1 proc.). To zaś powodowało, że oprocentowanie kredytów było najniższe w historii. Z każdym wzrostem stóp rosną także raty kredytów. A że inflacja nie zwalnia, Narodowy Bank Polski jest pod coraz większą presją ekonomistów, którzy naciskają na kolejne wzrosty stóp procentowych. Skoro rośnie oprocentowanie kredytów, a także inflacja, która zabiera nam coraz większą ilość pieniędzy z portfela, rosną także obawy o to, czy będziemy w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązania finansowe. Ciężko jednak spodziewać się, że będzie to wystarczający powód do porzucenia myśli o zakupie mieszkania czy domu.

Ceny mieszkań rosną w całej Polsce

Sytuacji przyszłych kredytobiorców nie polepsza także sytuacja na rynku nieruchomości. Jak pisaliśmy kilka dni temu, ofertowa wartość mieszkań wzrasta sukcesywnie od wielu miesięcy. Tylko w ciągu roku ceny niektórych mieszkań wzrosły nawet o 20 proc. Co prawda tak wysoka dynamika notowana jest przede wszystkim w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław czy Gdańsk, jednak tendencja wzrostowa nie omija również miast powiatowych czy mniejszych miejscowości z liczbą ludności nieprzekraczającą 50 tys. mieszkańców, w których realne wzrosty ceny niejednokrotnie przewyższają średnią krajową.

Podobna sytuacja notowana jest od dawna np. w Bolesławcu, gdzie aktualna cena jednego metra kwadratowego mieszkania od dewelopera waha się już w przedziale 5400-6100 zł. Dla przykładu za 73-metrowe nowe mieszkanie przy Staroszkolnej musimy zapłacić już przeszło 400 tys. zł. Jeśli dobrze przeszukamy wszelkie oferty nieruchomości z Bolesławca, uda się znaleźć niższe ceny – nawet w granicach 4500 zł – jednak znikają one w trybie ekspresowym. Za tendencją wzrostową cen ofertowych w całym kraju – w ocenie ekspertów rynku nieruchomości – stoi kilka czynników. Wymieniane są tu przede wszystkim: znaczne niedobory mieszkań oraz zerowe oprocentowanie lokat, a w konsekwencji – przy wysokiej inflacji – duże straty na kapitale inwestycyjnym. To drugie powoduje bowiem, że wielu inwestorów, nie tylko dużych, światowych funduszy, ale także inwestorów indywidualnych, uciekło w ostatnim czasie właśnie w rynek nieruchomości, co jednocześnie wpłynęło na zwiększenie deficytu mieszkań…

Kredyt hipoteczny Bolesławiec – gdzie szukać najlepszych ofert

Poszukując mieszkania w obrębie Bolesławca, wiele osób będzie musiało posiłkować się kredytem hipotecznym, którego oprocentowanie – jak już wspomnieliśmy – w ostatnich tygodniach wzrosło. Wzrosnąć może jeszcze bardziej, ponieważ coraz częściej pojawiają się głosy, że jeszcze tym roku, Narodowy Bank Polski znów może sięgnąć po rozwiązanie polegające na podniesieniu stóp procentowych. 

Kredyt hipoteczny w Bolesławcu nie różni się niczym od tego, który zaciągany jest w innym mieście, jednak już same oferty banków mogą znacząco od siebie odbiegać.

Podczas wyboru oferty kredytowej, dzięki której sfinalizujemy zakup mieszkania w Bolesławcu, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Jednym z nich będzie np. prowizja banku, którą samodzielnie bardzo ciężko wynegocjować na korzystnych warunkach, a pomóc może w tym doradca kredytowy. Kolejną kwestią jest także ubezpieczenie. Wiele osób nie zwraca uwagi na to, że ubezpieczenia kredytów w każdym banku mogą się różnić. Jeśli nie weźmiemy tego pod uwagę, możemy stracić nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Oferty banków różnią się także wysokością wymaganej wpłaty własnej. Jeden z banków może oczekiwać 10 proc. inny już 20. Wysokość wkładu własnego warto jednak wcześniej skonsultować z ekspertem finansowym, który po analizie naszych możliwości doradzi w tym zakresie. Od wpłaty własnej zależeć będą bowiem miesięczne raty kredytu hipotecznego.

Poszukując zatem najlepszej oferty kredytowej w bankach, bez względu na to, czy potrzebujemy kredytu hipotecznego, konsolidacyjnego czy gotówkowego, aby dobrać najlepsze dla nas rozwiązanie, trzeba poświecić nierzadko wiele godzin, aby porównać dziesiątku ofert instytucji finansowych. Możemy jednak tego uniknąć, korzystając z usług profesjonalnych doradców kredytowych – co najważniejsze także bez ponoszenia żadnych kosztów.

Komentarze są wyłączone.