Gotówkowy kredyt na 10 lat – warto czy nie?
Gotówkowy kredyt na 10 lat – warto czy nie?
26 listopada 2018
Dobra historia kredytowa — jak o nią zadbać?
Przewalutowanie kredytu hipotecznego z CHF na PLN – jakie są koszta?
26 listopada 2019
Show all
Na jaki okres zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Na jaki okres zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Mamy na sobie zobowiązanie na 30 lat, ale nie mamy ochoty spłacać do aż do emerytury. Posiadamy nadwyżkę pieniędzy, dostaliśmy podwyżkę w pracy albo spadek i chcemy pozbyć się kredytu hipotecznego wcześniej. W każdym przypadku warto wiedzieć czy nasza wcześniejsza spłata zobowiązania jest dla nas opłacalna i kiedy jej najlepiej dokonać.

Konsekwencją zaciągnięcia kredytu hipotecznego jest konieczność regularnego co miesięcznego spłacania rat kredytowych przez kilka lub kilkanaście lat. Przez ten okres bardzo wiele może się zdarzyć – awans, spadek, sprzedaż zadłużonego mieszkania – rozwiązanie jest jedno dokonanie wcześniejszej spłaty posiadanego kredytu hipotecznego. W którym momencie najlepiej to zrobić aby procedura była opłacalna.

Jak spłacać wcześniej kredyt hipoteczny
Jak spłacać wcześniej kredyt hipoteczny?

Pamiętajmy, że wzrost stóp procentowych przekłada się automatycznie na wzrost oprocentowania kredytów hipotecznych, a właśnie od tego parametru zależy wysokość miesięcznych rat. Z punktu widzenia okres w którym są wysokie stopu procentowe jest optymalnym i najlepszym momentem do nadpłaty kredytu hipotecznego. Dzięki takiej operacji zmniejszamy swoje zadłużenie i obniżamy sobie wysokość miesięcznej raty.

Jest to możliwe dlatego, że wzrost stóp procentowych powoduje wzrost oprocentowania kredytu, co oznacza że od wielkości zadłużenia liczone są wyższe odsetki i tym samym płacimy wyższą ratę. Jeżeli dokonamy nadpłaty w tym czasie spłacamy więcej kapitału obniżając saldo zadłużenia, od której liczone są później odsetki do raty miesięcznej. W rezultacie wysokość rat ulega obniżeniu.

Spłacić kredyt hipoteczny możemy również w inny sposób – zaciągając kolejne zobowiązanie, ale tu najważniejsze, musi to być oferta lepsza od naszej obecnej. Jest to możliwe bo na rynku istnieje konkurencja i banki walcząc o klienta oferują coraz lepsze oferty klientom. Pamiętajmy, że nowe zobowiązanie musi mieć lepsze parametry niż nasze obecne zadłużenie.

Wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego można wykonać na wiele sposobów. Ważne jest jednak abyśmy ta operacje wykonali w odpowiednim momencie, gdyż tylko w taki sposób możemy zaoszczędzić na kredycie hipotecznym. Pamiętajmy też, że w niektórych bankach za wcześniejszą spłatę pobierana jest dodatkowa prowizja, więc wcześniej trzeba dokładnie przeliczyć i wykalkulować czy operacja wcześniejszej spłaty zobowiązania jest dla nas dobra.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty kredytów we Wrocławiu

Telefon: +48 533 88 78 78

Komentarze są wyłączone.