Dobra historia kredytowa — jak o nią zadbać?

Dobra historia kredytowa — jak o nią zadbać?

Osoby które zaciągnęły we kredyt hipoteczny we frankach bardzo uważnie śledzą notowania walut – szczególnie właśnie franków szwajcarskich. Jakiś czas temu zmiany kursu waluty szwajcarskiej przyprawiły kredytobiorców o poważne kłopoty a przynajmniej o ból głowy. Obecnie jednak na rynku walutowym panuje spokojniejsza sytuacja, a to za sprawą Szwajcarskiego Banku Centralnego.

Kurs franka do złotego od pewnego czasu oscyluje w granicach 3,40. Naszym obywatelom – kredytobiorcom bardzo pomaga Szwajcarski Bank Centralny, który stara się utrzymać wciąż sztywny kurs euro do franka ( 1 EURO = 1, 2 CHF ). Dobra sytuacja na rynku walutowym to znak dla wszystkich którzy mimo spadku miesięcznej raty chcą pozbyć się ryzyka walutowego. Jedynym wyjściem jest przewalutowanie zaciągniętego kredyt hipoteczny. Teraz pojawia się pytanie – ile to może kosztować?

Przewalutowanie kredytu hipotecznego z CHF na PLN

Prowizja:

Kredytobiorcy posiadający kredyty hipoteczne we frankach i chcący go przewalutować, muszą się liczyć z tym iż największym źródłem kosztów jest prowizja banku. Na szczęście nie wielu banków obciąża kredytobiorców znaczącymi kosztami przewalutowania. Stawka prowizji za zmianę waluty waha się od 0,80 % do 1,50% przewalutowanej kwoty kredytu hipotecznego.

Warto trzeba policzyć koszty sporządzenia aneksu do umowy, które na są znacznie mniej kosztowne (50-400 zł).

Ukryte koszty:

Osoby, zaś którzy decydują się na przewalutowanie kredytu hipotecznego z franków na złotówki muszą pamiętać, że opłaty i prowizje bankowe to są niestety jedyne obciążenie z jakimi muszą się liczyć. Trzeba wyodrębnić jeszcze dwa inne źródła kosztów. Jednym z nich jest „spread”. Jest to konsekwencja krajowych banków, które przeliczają zadłużenie walutowe na złotówki przy pomocy mniej korzystnego kursu kupna. W wyniki tego kredytobiorcy frankowi muszą pokrywać różnicę kursowe z własnej kieszeni.

Dodatkowe koszty przewalutowania mogę urosnąć przez różnicę pomiędzy aktualnym kursem a wartością, którą przyjęto do przeliczenia w trakcie udzielania frankowego kredytu hipotecznego (np. przy zaciąganiu zobowiązania frank był po 2,70 PLN, w momencie przewalutowania już np. 3,35 PLN)

Zapraszamy do kontaktu z naszymi Niezależnymi Ekspertami Finansowymi, bezpłatnie porównamy oferty kredytów we Wrocławiu

Telefon: +48 533 88 78 78

1 Comments

  1. Krzysiek pisze:

    Dzięki! Takich informacji szukałem. Dobrze się czyta.