Czym jest promesa kredytowa
Czym jest promesa kredytowa?
14 grudnia 2021
kredyt samochodowy wady i zalety
Kredyt samochodowy – wady i zalety
28 grudnia 2021
Show all
Ile trzeba pracować aby dostać kredyt hipoteczny

Ile trzeba pracować, aby dostać kredyt hipoteczny?

Dla dużej części naszego społeczeństwa kredyt hipoteczny jest jedyną możliwością zakupu własnego mieszkania czy domu. Aby go otrzymać, musimy spełnić wiele określonych przez banki, ale także prawo wymogów. Jednym z nich będzie samo zatrudnienie i wynikające z niego dochody. Im stabilniejsza praca, tym większe szanse na finansowanie zakupu nieruchomości. Tak samo ważny jest jednak staż pracy, który zależy zarówno od samej umowy, jak i polityki kredytowej banku. Ile trzeba pracować, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny – wieloletnie zobowiązanie, duże ryzyko

I nikt tego nie powinien podważać, chyba że osiąga na tyle wysokie dochody, że mieszkanie będzie w stanie spłacić nawet w ciągu kilkudziesięciu miesięcy. Wróćmy jednak na ziemię, do bardziej realnych możliwości większości z nas. Tak więc wnioskując o kredyt hipoteczny, wnioskujemy tak naprawdę o udzielenie nam pożyczki w kwocie kilkuset tysięcy złotych i obiecujemy bankowi, że spłacimy tę kwotę wraz z odsetkami w terminie np. 25 lat. To długo. Bardzo długo. Postarajmy się sobie przypomnieć, co robiliśmy 5,10 lat temu. Udało się? Właśnie, a kredyt będziemy spłacać znacznie dłużej i nigdy nie mamy pewności, jak potoczy się w tym czasie nasze życie.

Bezpłatne porównanie ofert kredytowych w jednym miejscu

Z tego samego założenia wychodzą banki, które same pożyczając pieniądze od innych podmiotów, muszą zabezpieczyć się na wypadek ewentualnych “złych kredytów”, czyli takich, które zamiast dawać realne zyski, przyniosłyby tylko problemy finansowe. Ok, żaden bank nie padnie od jednego czy nawet 100 niespłaconych kredytów hipotecznych, tym bardziej że zabezpieczeniem tego kredytu jest właśnie finansowana nieruchomość. Dla banku liczą się jednak odsetki, które kredytobiorca musi spłacić przez cały okres kredytowania.

To właśnie jest dla banku “czystym złotem”, a nie ewentualny zysk na sprzedaży nieruchomości. To “pod wartość” kapitału i odsetek banki mogą dalej pożyczać pieniądze od innych banków i tak kręci się to na całym świecie. Nie możemy dziwić się zatem, że banki oczekują od nas wielu różnych dokumentów, a głównym z nich w szacowaniu zdolności kredytowej jest właśnie wysokość i źródło dochodów.

Ile trzeba pracować, aby dostać kredyt hipoteczny i jaki rodzaj umowy będzie odpowiedni?

Zasadniczo najbardziej pożądaną przez banki formą zatrudnienia jest umowa o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Daje to bankom większą gwarancję regularnych dochodów oraz długości / stałości zatrudnienia. Prócz samego okresu obowiązywania umowy o pracę banki biorą pod uwagę także długość zatrudnienia do dnia złożenia wniosku kredytowego. Oczywiście im dłużej otrzymujemy wynagrodzenie z tego tytułu, tym lepiej.

To, że banki najchętniej kredytują hipoteki przy umowach o pracę na czas nieokreślony, nie oznacza, że posiadają zatrudnienie na pewien okres, nie będziemy mogli skorzystać z finansowania. Tutaj jednak także znacznie ma zarówno polityka banku, jak i sama dlugość tej umowy.

A ile trzeba pracować wcześniej, aby móc liczyć na kredyt hipoteczny? W znakomitej większości przypadków będzie to 6 miesięcy, niekiedy nawet 12. Coraz więcej instytucji skraca ten okres jednak tylko do jednego kwartału, ale nie możemy traktować tego jako pewnik.

WAŻNE! Jeśli poszukujemy taniego kredytu hipotecznego, warto zwrócić się o pomoc do doświadczonego eksperta kredytowego, który znając politykę kredytową wielu instytucji, będzie w stanie wskazać najkorzystniejszy kredyt mieszkaniowy.

Umowa cywilnoprawna a kredyt hipoteczny

Jeśli nie posiadamy zatrudnienia na umowę o pracę, nie znaczy to, że banki odmówią nam finansowania wymarzonej nieruchomości. Część może kręcić nosem, ale pamiętajmy, że na rynku jest wiele instytucji finansowych i – na co już zwróciliśmy uwagę – wszystkie mają własne wewnętrzne zasady udzielania kredytów.

Znakomita większość banków, aby móc przyznać kredyt hipoteczny oprze go także na umowie cywilnoprawnej kredytobiorcy. Mamy tu na myśli umowę zlecenie oraz umowę o dzieło. W ich przypadku staż pracy zwykle wynieść musi od 6 do 12 miesięcy, a gros banków będzie posiłkowała się także PIT-em za minimum poprzedni rok, a także wyciągiem z rachunku, na który wpływa wynagrodzenie za wykonywane dzieło/zlecenie.

W przypadku umów cywilnoprawnych znaczenie będzie miał – podobnie, jak w przypadku umowy o pracę – okres, na jaki została zawarta. Tu już wszystko zależy wyłącznie od polityki kredytowej banku. Niektóre zaakceptują umowę na rok, inne będą oczekiwały co najmniej 5-letniej umowy.

Własna działalność a kredyt hipoteczny

Bardzo wiele osób w Polsce wykonuje pracę “etatowca” lub zleceniobiorcy na własnej działalności gospodarczej. Banki to wiedzą i dlatego też dają możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego osobom na działalności. Oczywiście mamy świadomość, że praca wykonywana na rzecz jednego podmiotu nie jest głównym powodem otwierania własnej firmy, ale dziś mieliśmy skupić się tylko na “pracownikach”.

Tak więc w przypadku własnej działalności gospodarczej, bez względu na to czy prowadzimy ją na potrzeby jednego kontraktu, czy mamy wielu klientów, banki będą oczekiwały szeregu dokumentów i minimalnego okresu prowadzenia działalności. W przypadku tego drugiego będzie to standardowo od 12 do 24 miesięcy.

WAŻNE. Banki w Polsce nieco pozytywniej patrzą na działalność założona na potrzeby wykonywania pracy na rzecz dotychczasowego pracodawcy. Potraktowane to będzie bowiem, jako kontynuacja poprzedniej umowy.

Starając się o kredyt hipoteczny, bez względu na to, jaki rodzaj umowy posiadamy i ile czasu wykonujemy to zajęcie, warto uprzednio skonsultować się z niezależnym ekspertem kredytowym, który pomoże znaleźć kredyt hipoteczny skrojony na miarę.

Zdjęcie główne: Christin Hume on Unsplash

1 Comment

  1. czytelnik pisze:

    Ważne aby nie brać kredytu „pod korek”, pozdrawiam