Ustawa antylichwiarska
Ustawa antylichwiarska coraz bliżej. Co zakładają nowe przepisy?
30 listopada 2021
Do ilu banków złożyć wniosek o kredyt hipoteczny
Do ilu banków złożyć wniosek o kredyt hipoteczny?
1 grudnia 2021
Show all
E-licytacje nieruchomości

E-licytacje nieruchomości już możliwe

Ministerstwo Sprawiedliwości pochwaliło się na początku tego tygodnia wdrożeniem rozwiązań, które umożliwią licytację online nieruchomości zajętych przez komorników. Dzięki temu każdy zainteresowany może wziąć udział w składaniu ofert i kupić nieruchomość “bez wychodzenia z domu”. Czy warto brać udział w licytacjach komorniczych? Czy oferty mieszkań i domów są atrakcyjniejsze, niż w typowych portalach ogłoszeniowych? Jakie warunki trzeba spełnić, aby wziąć udział w licytacji nieruchomości?

Ruszyły e-licytacje komornicze nieruchomości

Serwis elicytacje.komirnik.pl działa już od jakiegoś czasu, jednak dopiero niespełna miesiąc temu pojawiła się tam możliwość dodawania przez komorników ofert zajmowanych nieruchomości. Na początku tego tygodnia poinformował o tym urzędnik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Warto dodać, że w tym celu zwołano nawet specjalną konferencję prasową, a Kaleta nie stronił od przedstawiania e-licytacji w superlatywach.

– Zmiany technologiczne, czyli skok do ery cyfrowej, to ważny element wprowadzanej przez obóz Zjednoczonej Prawicy reformy wymiaru sprawiedliwości. System elektronicznych licytacji komorniczych okazał się dużym sukcesem – mówił wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta podczas dzisiejszej (26 listopada) konferencji prasowej.

Kaleta dodał także, że e-licytacje komornicze nieruchomości to jedna z wielu ważnych technologicznych zmian wprowadzonych w roku 2021 – obok takich systemów jak e-KRS czy e-doręczenia.

Z kolei na stronie resortu sprawiedliwości podległemu Zbigniewowi Ziobrze czytamy, że e-licytacje nieruchomości otwierają nowe perspektywy przed uczestnikami postępowań. Ułatwiają znalezienie nabywców i uzyskanie najwyższej ceny. Wskazano także, że dzięki temu uda się zapanować w końcu nad zmowami cenowymi, do których miało dochodzić w trakcie sprzedaży nieruchomości zajętej przez komornika.

Jak działają e-licytacje komornicze nieruchomości? Jak przebiega licytacja?

Aby móc wziąć udział w licytacji elektronicznej niezbędne jest założenie konta w systemie nadzorowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości zamieszczane są na stronie głównej Krajowej Rady Komorniczej pod adresem elicytacje.komornik.pl, minimum na dwa tygodnie przed rozpoczęciem licytacji.

Co istotne przetarg odbywa się jedynie na wniosek wierzyciela. W przypadku, gdy jest ich kilku, wystarczy wniosek jednego z nich.

Informacja o licytacji to klasyczne ogłoszenie, z którym mamy do czynienia na każdym portalu ogłoszeniowym z mieszkaniami i domami. Nie różni się praktycznie niczym. Każda z ofert zawiera opis, metraż, lokalizację, szacowaną wartość, informację o niezbędnym wadium.

Nie doświadczymy jednak żadnych danych dłużnika. To – jak przekonuje Ministerstwo Sprawiedliwości – byłoby stygmatyzacją osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji.

Oferty można składać wyłącznie po zalogowaniu się do systemu, a przetarg trwać ma równo tydzień, co zapewnić ma uzyskanie możliwie najwyższej możliwej ceny ze sprzedaży nieruchomości. Jak nie trudno się domyślić licytację wygrywa ten, kto złożył najwyższą ofertę.

E-licytacje nieruchomości bez wychodzenia z domu

Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że cały proces licytacji skonstruowany został tak, aby nieruchomość można było nabyć bez wychodzenia z domu. W licytacjach wziąć może udział każdy, z dowolnego miejsca w Polsce.

Kolejną korzyścią, którą wskazuje resort sprawiedliwości, jest to, że dzięki przeniesieniu procesu licytacji do sieci, przyśpieszy się egzekucja należności od dłużników. 

Ministerstwo dodaje także, że e-licytacje zmniejszą koszty, które w normalnych warunkach musieliby ponieść uczestnicy licytacji np. na dojazd do oddalonego o kilkaset kilometrów miasta. W komunikacie, który pojawił się na rządowej stronie za argument przemawiający za potrzebą wdrożenia e-licytacji podano także “bezpieczeństwo sanitarne” w dobie pandemii koronawirusa.

E-licytacje. Co aktualnie oferują nam komornicy?

– Obecnie możemy elektronicznie licytować 247 ruchomości i 46 nieruchomości. Są wśród nich domy, mieszkania, działki czy budynki gospodarcze. Zachęcam wierzycieli, by korzystali z tego systemu – mówił wiceminister Sebastian Kaleta na konferencji prasowej.

Zaglądając na stronę Krajowej Izby Komorniczej, rzeczywiście znajdziemy na niej oferty zarówno maszyn, samochodów czy innych dóbr materialnych, ale także nieruchomości takich, jak działki, mieszkania czy domu. “Wybór” jest aktualnie niewielki, jednak z racji faktu, że są to oferty komornicze, a co za tym idzie zajęte często osobom fizycznym, bogaty wybór świadczyłby o znacznym pogorszeniu opłacalności zobowiązań i mógł zwiastować kryzys finansowy lub gospodarczy.

Szukasz kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości z e-licytacji? A może masz problem ze spłatą zobowiązań i wpadłeś w pętlę zadłużenia? Bez względu na to, jaka jest Twoja sytuacja, jeśli poszukujesz finansowania, skontaktuj się z ekspertem kredytowym i dobierz rozwiązanie najlepsze dla siebie.


Komentarze są wyłączone.