co ma wpływ na punktację BIK
Myślisz o kredycie? Sprawdź, co ma wpływ na punktację BIK?
22 listopada 2021
Mieszkania wielka płyta ceny
Mieszkania z wielkiej płyty coraz droższe
24 listopada 2021
Show all
Mieszkanie z rynku wtórnego czy od dewelopera

Kredyt hipoteczny. Mieszkanie z rynku wtórnego czy od dewelopera? Foto: Pexels

Wiele osób rozważających zakup wymarzonej nieruchomości, w której spędzi kolejne lata swojego życia, w pierwszej kolejności zadaje sobie pytanie, czy lepiej kupić mieszkanie na rynku wtórnym – takie, w którym już wcześniej ktoś mieszkał -, czy też całkowicie nowe od dewelopera. Wpływ na tę decyzję może mieć kilka czynników, począwszy od samego położenia mieszkania, skończywszy na cenie lokalu i łatwości uzyskania kredytu. To nim bowiem większość z nas posiłkuje się przy zakupie nieruchomości.

Plusy mieszkania z rynku wtórnego

Niewątpliwą i chyba największą zaletą mieszkania z rynku wtórnego jest z reguły cena. Bardzo często możemy bowiem znaleźć oferty mieszkań zlokalizowanych na osiedlach wybudowanych przed kilkudziesięcioma laty, które to są mniej atrakcyjne dla osób poszukujących pachnących nowością lokali. Mieszkania np. w blokach z tzw. wielkiej płyty – na co wskazują oferty z całej Polski – są tańsze nierzadko nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wpływ na to mają przede wszystkim oczekiwania kupujących, zwłaszcza młodych par i małżeństw, które w znakomitej większości wybierają nowo wybudowane osiedla z łatwym dostępem do żłobków, przedszkoli, szkół. Wiele osób wychodzi także z założenia, że skoro mają przez 30 lat spłacać coraz droższe kredyty hipoteczne, to oczekują “lepszego standardu”. Fakt, wiele osiedli wybudowanych w czasach PRL pozostawia wiele do życzenia, jednak nie jest to regułą. Coraz więcej bloków z wielkiej płyty przechodzi generalne modernizacje, wymienia się także społeczność tych osiedli. Jednym z głównych minusów zakupu mieszkania w takich lokalizacjach jest jednak konieczność przeprowadzenia nierzadko kapitalnego remontu. To zaś wiążę się z dodatkowymi kosztami, których nie musimy ponosić, np. wybierając mieszkanie z rynku wtórnego, jednak znacznie młodsze niż kilkunasto-kilkudziesięcioletnie.

Mieszkanie z rynku wtórnego czy od dewelopera?

Rynek wtórny to bowiem nie tylko osiedla z wielkiej płyty. Z drugiej ręki możemy kupić także mieszkanie zlokalizowane w nieruchomościach postawionych przed dwoma-trzema laty. Te oferty jednak niestety zwykle nie są tańsze. Wprost przeciwnie. Mieszkania kilkuletnie mogą być bowiem nawet o 15 proc. droższe niż “świeżynki”, ponieważ są już wykończone i możemy się do nich z dnia na dzień praktycznie wprowadzić. Poprzedni właściciel – kupując mieszkanie od dewelopera – wziął na siebie ciężar poniesienia kosztów związanych z wykończeniem lokalu. Kilkuletnie mieszkanie nie wymaga jeszcze przeprowadzania remontu, a my decydując się na nie, możemy w nim od razu zamieszkać i nie martwić się o dodatkowe koszty.

W przypadku podjęcia decyzji o zakupie mieszkania na rynku wtórnym musimy także samodzielnie szukać źródeł finansowania. Jeśli decydujemy się bowiem na kredyt hipoteczny to na nas będzie ciążyła konieczność “zdobycia” wszelkiej dokumentacji związanej z mieszkaniem, wybrania banku i oferty kredytowej. W przypadku tego ostatniego warto skorzystać z usług doradcy kredytowego, który ma swej ofercie dostęp do wielu promocji banków.

Mieszkanie od dewelopera

Jeśli mieszkanie z rynku wtórnego nie jest dla nas atrakcyjną ofertą, możemy zdecydować się na zakup lokalu mieszkalnego na nowo budowanym przez dewelopera osiedlu. Te oferty są nierzadko bardzo atrakcyjne finansowo zwłaszcza w pierwszym etapie, czyli tzw. dziury w ziemi. Deweloperzy planując budowę nowych osiedli lub pojedynczych bloków jeszcze przed pojawieniem się ekip budowlanych na placu oferują możliwość zakupu mieszkań, które mają tam powstać. W tej fazie nowego projektu cena lokali jest zwykle najniższa, jednak wiąże się to z pewnymi minusami. Po pierwsze musimy polegać na samych planach i wizualizacjach mieszkań, co dla wielu osób może być znacznym utrudnieniem w podjęciu decyzji zakupowej, po drugie musimy zwrócić uwagę na firmę, która tej inwestycji dokonuje. Najlepiej szukać ofert takich deweloperów, którzy mają już za sobą budowę wielu osiedli i mogą pochwalić się ukończonymi realizacjami. W przeciwnym wypadku możemy trafić na nierzetelnego wykonawcę, który nas zwyczajnie – ujmując to bardzo delikatnie – “rozczaruje”.

Jednym z największych plusów zakupu mieszkania od dewelopera – zwłaszcza tego, który posiada duże doświadczenie w realizacji inwestycji – jest przede wszystkim łatwość dostępu do finansowania nieruchomości. Większość znanych marek budowlanych posiada dostęp do ofert kredytowych banków z całej Polski i za nas może dopełnić większości formalności związanych z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. To pracownik / przedstawiciel dewelopera – bardzo często profesjonalny doradca kredytowy – przedłoży bankowi wszelką dokumentację dotyczącą nieruchomości, a także w dużej mierze ułatwi przejście procesu wnioskowania o kredyt hipoteczny i pomoże dobrać najlepszą dla nas ofertę.

Zakup mieszkania – bez względu czy na rynku wtórnym, czy też od dewelopera, czyli na rynku pierwotnym – to dla wielu młodych osób bardzo duże przeżycie. Myśl o własnych czterech ścianach może jednak przysłonić ryzyka związane przede wszystkim z zaciągnięciem wieloletniego zobowiązania kredytowego, które – jeśli źle dobierzemy ofertę – będzie dla nas utrapieniem spędzającym sen z powiek. Przed wyborem finansowania zawsze polecamy skorzystanie z oferty profesjonalnego doradcy kredytowego lub eksperta finansowego, dzięki którym unikniemy przykrych niespodzianek.

Komentarze są wyłączone.