Mieszkanie Plus to program rządowy, który ma zastąpić Mieszkanie dla Młodych. Powstał z myślą o ludziach nie mogących sobie z różnych względów pozwolić na nabycie własnego mieszkania. Nie rzadko nawet, dla niektórych wynajem mieszkania może być nie lada wyzwaniem finansowym. Najczęściej problem ten dotyczy młodych rodzin, dla których brak „własnego kąta” jest barierą do powiększenia rodziny. Jednak program nie jest skierowany tylko dla młodych – korzystać z tej formy rządowej pomocy może każdy. Warunki uczestnictwa nie sa zbyt wymagające, jednak decydujące znaczenie ma kilka czynników, które priorytetowo wpływają na rozpatrywanie szans na udział w programie Mieszkanie Plus.
Program Mieszkanie Plus jest zaplanowany w prawie każdym większym mieście w Polsce. Również na terenach Wrocławia przewidziano budowę około dwóch tysięcy nowych mieszkań, które mają dać szansę głównie młodym ludziom, którzy z myślą o samodzielnym mieszkaniu przekładają często plany na przyszłość o założeniu rodziny.
Mieszkanie Plus, jak już wspomniano, jest programem skierowanym głównie dla młodych rodzin, ale nie tylko. Skorzystać z niego mogą również seniorzy, wielodzietne rodziny i inni. Głównymi beneficjantami są przede wszystkich osoby, które nie posiadają zdolności kredytowej, w związku z czym nie mają szansy na przyznanie kredytu hipotecznego. Dodatkowo, do programu mogą przystąpić wszyscy, bez względu na stan cywilny, jak również osoby przebywające za granicą.
Z całą pewnością decydującym czynnikiem, jaki gwarantuje przyznanie Mieszkania Plus, są osiągane dochody. Jednak warunki uczestnictwa w tym programie nie są zbyt restrykcyjne. Mieszkanie Plus jest skierowany do wszystkich, jednakże trzeba liczyć się z tym, iż niektórzy zostaną potraktowani priorytetowo. Sprzyjającymi czynnikami, które definiują rozpatrywanie wniosków w pierwszej kolejności, są:
– posiadanie wielodzietnej rodziny,
– zamieszkanie na przeludnionych terenach,
– ubieganie się o pierwsze mieszkanie,
– posiadanie niekorzystnych warunków mieszkalnych.
Obecna sytuacja jaka panuje na rynku, sprawia, że wiele ludzi nie spełnia warunków co do wysokości wkładu własnego, wysokości dochodów, czy też umowy o pracę a czas nieokreślony. Głównym warunkiem jest jednak zdolność czynszowa, czyli comiesięczna zdolność do opłacenia czynszu i rachunków.
Mieszkanie Plus jest utworzone z myślą o rozwoju rynku nieruchomości na wynajem. Obecnie wysokości ceny wynajmu oraz wiążącymi się z tym opłat jest bardzo wysoka i zniechęca wiele osób. Z drugiej strony, dla dużej części Polaków to jedyna możliwość do zamieszkania „na swoim”. Dzięki programowi Mieszkanie Plus powstanie wiele tanich i powszechnie dostępnych mieszkań, dla których minimalny próg wynajmu ma wynosić 10 zł za metr kwadratowy. Wszystko to dlatego, że mieszkania mają powstać na terenach Skarbu Państwa.
Mieszkanie Plus to nie tylko możliwość wynajmu taniego mieszkania, ale również to program, który daje możliwość w przyszłości stać się jego właścicielem. Jednak, aby ten warunek został w przyszłości spełniony, należy liczyć się z czynszem podwyższonym o około 20%.
Wnioski do programu Mieszkanie Plus będą przyjmowane przez lokalne samorządy. Dodatkowo, aby przystąpić do programu Mieszkanie Plus, należy złożyć wymienione dokumenty:
– zaświadczenie o zarobkach, czyli średnie wynagrodzenie z ostatnich 3 miesięcy (dotyczy osób pracujących) lub PIT z roku poprzedniego,
– zaświadczenia o dochodach pochodzących z innych źródeł, jeśli takie wystąpiły,
– decyzja administracyjna o przyznaniu świadczenia 500+,
– zaświadczenie o zadłużeniach oraz innych zobowiązaniach finansowych,
– upoważnienie na weryfikację w BIG.
Studenci i doktoranci powinni złożyć zaświadczenie o przyznanym ewentualnym stypendium i wyciąg z konta za okres ostatnich 3 miesięcy. Osoby ,które pobierają świadczenia ZUS, są zobowiązane do przedstawienia ostatnich wpływów z tytułu otrzymania emerytury, renty, czy też zasiłku macierzyńskiego.
Wrocław jest najbardziej rozwijającym się miastem w Polsce z rosnącą liczbą mieszkańców. Obecnie pojawiły się już plany budowy Mieszkań Plus we Wrocławiu na ul. Kolejowej, gdzie powstanie około 500 mieszkań i budowa ruszyła w czerwcu 2020 roku. Zaplanowano siedem budynków pięcio i siedmiopiętrowych oraz siedem lokali handlowo-usługowych. Kolejna Inwestycja zaplanowana jest również na ul. Zatorskiej (północno-wschodnia część miasta). Przewidziane budynki będą miały cztery i pięć kondygnacji naziemnych oraz jedną podziemną. Będzie tam ponad 1100 mieszkań oraz lokale usługowe na powierzchni parterowej. Oczywiście w okolicy nowo powstałych osiedli zamierza się także budowę placów zabaw dla dzieci oraz terenów zielonych. Co do tej inwestycji został rozpoczęty konkurs architektoniczno-urbanistyczny, której rozpoczęcie budowy zaplanowano na IV kwartał 2020 roku.
1 Comments
Interesujący wpis. Dobrze się czyta.