Kredyt motocyklowy

Kredyt motocyklowy. Co oferują banki?

Kredyt motocyklowy, a dokładniej kredyt na motocykl to rozwiązanie, które pomoże sfinansować marzenie o własnym jednośladzie. Ceny maszyn, zwłaszcza niektórych, szybują od wielu lat i nic dziwnego. Motocykle są perfekcyjnym środkiem transportu, a jednocześnie pozwalają poczuć, „to coś”, czego nie doświadczymy, jadąc samochodem – wolność. Od marzeń dzielą nas jednak bardzo często dziesiątki tysięcy złotych, które ciężko zgromadzić w ramach oszczędności. W takiej sytuacji kredyt bankowy będzie idealnym rozwiązaniem, jednak warto uprzednio zastanowić się, jaki kredyt na motocykl będzie najlepszy.

Kredyt motocyklowy / kredyt na motocykl. Na co zwrócić uwagę?

Zacznijmy od tego, że w polskiej bankowości nie ma takiego produktu finansowego, jak kredyt motocyklowy. Nazwa sama z siebie wzięła się jedynie na potrzeby pewnych działań marketingowych, które mają przyciągnąć do banków miłośników jednośladów. Samo określenie “kredyt motocyklowy” zwykle dotyczy bowiem albo kredytu konsumpcyjnego (kredytu gotówkowego, który można wykorzystać na dowolny cel), albo kredytu celowego, jakim jest kredyt samochodowy.

Ten ostatni, mimo swej nazwy, nie jest przeznaczony bowiem wyłącznie na zakup auta, a sfinansować nim można praktycznie dowolny pojazd posiadający dowód rejestracyjny. Instytucje finansowe dość ochoczo udzielą kredytu samochodowego zarówno na motocykl, quada, skuter czy kemping. Wiele zależy jednak od samej polityki kredytowej banku oraz pojazdu, którym jesteśmy zainteresowani, a konkretniej jego wieku i stanu technicznego.

Jaki kredyt na motocykl
Kredyt na motocykl pomoże szybko sfinansować zakup dowolnej maszyny. Ekspert kredytowy Wrocław.

WAŻNE! Banki najchętniej kredytują pojazdy nowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uzyskać np. kredyt motocyklowy na maszynę kilkuletnią. Przed wyborem “pierwszej z brzegu” oferty kredytowej, warto wcześniej porównać oferty różnych banków, w czym pomóc może całkowicie bezpłatnie doświadczony ekspert kredytowy.

Kredyt motocyklowy (kredyt celowy na motocykl)

Kredyt motocyklowy, jako kredyt przeznaczony na określony cel, którym będzie motocykl lub inny jednoślad jest rozwiązaniem, które powinniśmy brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Stoją za tym przede wszystkim niższe koszty kredytu, aniżeli w przypadku kredytu konsumpcyjnego, co dokładnie opiszemy za chwilę.

W przypadku kredytów samochodowych (kredytów celowych na pojazd mechaniczny), banki w większości przypadków stosują zabezpieczenia, które minimalizują ich ryzyko kredytowe, a to zaś pozwala na udzielenie finansowania na znacznie korzystniejszych warunkach. Do najczęściej stosowanych zabezpieczeń kredytów samochodowych, a więc także kredytów motocyklowych zaliczyć możemy przewłaszczenie na zabezpieczenie oraz zastaw rejestrowy plus polisę AC, a dokładniej jej cesję.

Przewłaszczenie na zabezpieczenie polega na tym, że bank od samego początku jest współwłaścicielem finansowanego pojazdu, a w przypadku braku spłaty kredytu, w prosty sposób instytucja może przejąć maszynę, sprzedać ją i odzyskać pieniądze. Informacja o wszystkich właścicielach motocykla ujęta jest w dowodzie rejestracyjnym, co skutecznie uniemożliwia sprzedaż maszyny bez wiedzy / zgody banku.

Podobnie wygląda to w przypadku zastawu rejestrowego, przy czym wiąże się on ustanowieniem zastawu odnotowanego w sądzie rejestrowym. Jeśli kredytobiorca nie spłaci kredytu, bank przejmie pojazd. Zastaw także ujęty jest w dowodzie rejestracyjnym.

Kredyt samochodowy / kredyt motocyklowy, o czym już wspomnieliśmy, wiąże się również z koniecznością wykupienia polisy AC, na wypadek szkody całkowitej lub kradzieży pojazdu. Ubezpieczenie AC zabezpieczenia jednak także interesy kredytobiorcy, więc nie należy patrzeć na nie, jak na coś zdrożnego. Na pewno powiększy ogólny koszt kredytu motocyklowego, jednak ogólna kwota i tak będzie niższa, niż w przypadku kredytów gotówkowych. Zabezpieczenie znaczeni minimalizuje ryzyko banków, a doświadczony ekspert kredytowy jest w stanie znaleźć naprawdę dobrą ofertę kredytową.

Gotówkowy kredyt motocyklowy (kredyt gotówkowy na motocykl)

Drugą formą finansowania bankowego, którą z powodzeniem stosuje się w przypadku motocykli, jest kredyt konsumpcyjny, a więc tzw. kredyt gotówkowy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, będzie on niestety droższy od kredytu samochodowego, co wynika z braku zabezpieczenia. Co prawda wiele banków oczekuje przy większych kwotach np. dodatkowego ubezpieczenia kredytu, jednak nie zawsze jest ono wymagane. Brak zabezpieczeń powoduje, że rośnie ryzyko kredytowe, co instytucje wynagradzają sobie wyższym oprocentowaniem, marżą oraz prowizją. Ogólne koszty kredytu gotówkowego na motocykl mogą być nawet dwukrotnie wyższe, niż w przypadku kredytu motocyklowego (kredytu celowego na motocykl).

Kredyt konsumpcyjny ma jednak tę zaletę, że nie trzeba przedstawiać bankowi żadnych dokumentów pojazdu. W przypadku “samochodówki” niezbędne jest ich skompletowanie i złożenie razem z wnioskiem kredytowym.

Innym plusem kredytów gotówkowych jest także czas i łatwość pozyskania środków. Przy mniejszych kwotach, np. kilkunastu tysięcy złotych, pieniądze mogą pojawić się na naszym koncie już w ciągu kilku godzin. Kredyt samochodowy zwykle udzielany jest w ciągu kilku dni.

Jaki kredyt motocyklowy wybrać?

To, na jaki kredyt motocyklowy powinniśmy się zdecydować, zależy przede wszystkim od preferencji, możliwości finansowych, a także samego motocykla, którym jesteśmy zainteresowani. Jeśli w grę wchodzą tańsze maszyny, kredyt gotówkowy będzie dobrym rozwiązaniem. Gdy jesteśmy zaś zainteresowani jednośladem pokroju Indiana, Harleya czy solidnego BMW lub Ducati, które potrafią kosztować 200 tys. zł, lepszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy na motocykl (kredyt motocyklowy). Przed podjęciem ostatecznej decyzji najlepiej porównać oferty wielu banków, a pomóc w tym może niezależny ekspert kredytowy. Co istotne, zrobi to całkowicie za darmo!

Zdjęcia: ugurhan, KML / Canva.

1 Comments

  1. moto pisze:

    Super, właśnie jestem przed zakupem 🙂