inflacja w polsce
GUS potwierdza szacunki inflacyjne. Czy ceny dalej będą rosły?
15 listopada 2021
spirala zadłużenia
Czym jest spirala zadłużenia i jak nie wpaść w problemy finansowe na własne życzenie
17 listopada 2021
Show all
mój elektryk

Dofinansowanie w programie Mój Elektryk możliwe jest także w przypadku kredytu i leasingu. Foto: Unsplash

Osoby fizyczne, przedsiębiorcy, rolnicy indywidualni, instytucje publiczne, rolnicy, a nawet kościoły mogą starać się o dofinansowanie zakupu, bądź leasingu pojazdu w ramach programu Mój Elektryk realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Objęte nim są między innymi samochody osobowe i dostawcze, ale także motorowery, motocykle oraz quady. Co ważne o dofinansowanie starać się można również w przypadku zakupu samochodu na kredyt. Gdzie należy się zgłosić? Jakie warunki musimy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie? O tym w dzisiejszym wpisie.

Dofinansowanie na samochód elektryczny w programie Mój Elektryk

Zgodnie z założeniami program Mój Elektryk ma na celu ograniczenie ilości emitowanych przez pojazdy mechaniczne gazów cieplarnianych poprzez dofinansowanie zakupu nowych, zeroemisyjnych pojazdów. Odpowiedzialny za jego realizację jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Łączny budżet przewidziany na dofinansowanie w latach 2021 – 2026 to 500 milionów złotych, z czego 50 procent tej kwoty przekazane ma zostać bankom z przeznaczeniem na dopłatę do opłat ustalanych w umowach leasingu.

Jaki pojazd może zostać objęty dofinansowaniem w ramach programu Mój Elektryk?

Tutaj zasady ustaliła Komisja Europejska, która wydając decyzję, postanowiła, że w ramach tzw. comfort letter dofinansowaniem niestanowiącym pomocy publicznej, objęte mogą zostać nowe pojazdy zeroemisyjne z kategorii M1, N1, L1e-L7e. Tak, to dość skomplikowane, więc spieszymy z wyjaśnieniem.

Kategoria pojazdów M1 to wszelkie pojazdy przeznaczone do przewozu osób, mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz miejsca kierowcy. Kategoria N1 to samochody dostawcze do 3,5 tony. Kategoria L1e – motorowery dwukołowe, kategoria L2e – motorowery trójkołowe, kategoria L3e – motocykle dwukołowe bez bocznego wózka, kategoria L4e – motocykle dwukołowe z bocznym wózkiem, kategoria L5e – motocykle trójkołowe, kategoria L6e – czterokołowce lekkie, kategoria L7e – czterokołowce.

W programie zaznaczono jednocześnie, że w przypadku osób fizycznych dofinansowaniem pojazdu kategorii M1 może zostać objęty ten, którego koszt nie przekracza 225 tys. zł brutto. W przypadku dużych rodzin – posiadających tzw. Kartę Dużej Rodziny – ograniczenia te nie obowiązują.

WAŻNE. Dofinansowaniem nie mogą zostać objęte samochody hybrydowe! Komisja Europejska, ale także Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jasno wskazują, że w program wpisują się wyłącznie pojazdy zeroemisyjne, czyli w pełni elektryczne. Dofinansowaniem nie mogą zostać objęte także samochody używane.

Mój Elektryk – od kiedy możliwe jest dofinansowanie na samochód elektryczny?

Pierwszy nabór wniosków przeznaczony dla osób fizycznych rozpoczął się 12 lipca 2021 r. Zgodnie z programem priorytetowym, osoby fizyczne mają możliwość otrzymania dofinansowania na pojazd w kategorii M1 w kwocie 18750 zł lub 27 tys. w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Przedsiębiorcy, będą mogli wnioskować o dofinansowanie na pojazdy kategorii M1 także w wysokości: 18750 zł lub 27 tys. zł przy deklaracji przebiegu rocznego powyżej 15 tys. km. Nabór wniosków od przedsiębiorców powinien ruszyć w najbliższych dniach.

Pojazdy w kategorii: M2, M3, N1 – wysokość dofinansowania wynieść może 20% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 50 000 zł (możliwość zwiększenia wysokości dofinansowania do 30% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 70 000 zł w przypadku deklaracji średniorocznego przebiegu powyżej 20 000 km).

W przypadku pojazdów w kategoriach L1e-L7e – wysokość dofinansowania to nawet 30% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 4 000 zł.

Co istotne, o dofinansowanie mogą starać się nie tylko osoby fizyczne czy przedsiębiorcy, ale także kościoły, rolnicy, rolnicy indywidualni, stowarzyszenia i fundacje.

Formy finansowania pojazdu w programie Mój Elektryk

Program przewiduje tutaj kilka możliwości. W ramach trwającego aktualnie naboru dla osób fizycznych – zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronach rządowych – dofinansowaniem objęte mogą być zarówno pojazdy kupowane za gotówkę, ale także w kredycie bankowym. Wcześniej warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który pomoże dobrać najlepszą ofertę kredytową.

W przypadku przedsiębiorców, stowarzyszeń, fundacji i pozostałych organizacji, które wpisują się w program, możliwe będzie także skorzystanie z dofinansowania w przypadku leasingu za pośrednictwem wybranych przez Fundusz banków, które współpracować będą z określonym firmami leasingowymi.

Jednym z nich jest Bank Ochrony Środowiska, który poinformował dziś o podpisaniu umów współpracy z kilkoma firmami leasingowymi i zapowiedział zawarcie kolejnych umów jeszcze w tym miesiącu.

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne Maciej Chorowski wskazał dziś także, że to właśnie dopłaty do leasingu ekologicznych samochodów “zadecydują o sukcesie programu „Mój elektryk”.Bez względu na to, którą formę finansowania wybierzemy, warto wcześniej zgłosić się do doradcy finansowego, dzięki któremu możemy zaoszczędzić nierzadko nawet kilka tysięcy złotych i który pomoże przejść wszelkie procedury związane z finansowaniem nowego samochodu.

Komentarze są wyłączone.